17 listopada mieszkańcy Gdańska, którzy mają kłopoty finansowe, długi lub dopiero grozi im ten problem, będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad w urzędach, stowarzyszeniach czy kancelariach prawnych. Tego dnia w Gdańsku odbędzie się III edycja Dnia bez Długów. Pomoc będzie można uzyskać w różnych punktach miasta.
>>>Utrzymanie lwa kosztuje 3 tys. zł miesięcznie, a budowa mostu w Sobieszewie 57 mln zł. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie Gdańska?
Od godz. 9 do 14 na linii Strzyża PKM do Siedlec kursować będzie tramwaj akcji, czyli mobilny punkt doradczo–informacyjny, w którym wsiadający pasażerowie mogą skonsultować się m.in. z prawnikami, którzy doradzą jak zapobiec zadłużeniu. Specjaliści skierują też zainteresowanych do odpowiedniej instytucji pomocowej.
Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku będzie doradzał, jak radzić sobie z domowymi wydatkami czy uniknąć lub pozbyć się zadłużenia czynszowego. Podobne porady otrzymamy w Centrów Pracy Socjalnej w dzielnicach miasta od 7.30 do 15.30. Do akcji włączyło się również Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przy ul. Grunwaldzkiej 8. W godz. od 17.00 do 18.30 odbędzie się spotkanie z ekspertami pracującymi nad projektem „Zadłużeni w obligacjach”, gdańskiego MOPR.
>>>To wydarzenie wstrząsnęło całą Polską. Wybuch gazu w Gdańsku zabił 22 osoby [WIDEO]
W dziewięciu punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzonych przez MOPR porad udzielać będą również prawnicy w godz. 8.00-18.00. Skorzystać z nich mogą jednak tylko osoby uprawnione (m.in. kobiety w ciąży, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, młodzież do 26. roku życia).
- Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.