Trójmiasto hubem przerzutowym
Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w czwartek, że akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w czerwcu 2024.
Oskarżeni to obywatele Holandii. Jak ustalono w toku śledztwa, na terenie Holandii zostali zwerbowani przez nieustalone osoby, za pośrednictwem aplikacji służących do komunikowania się. W zamian za odzyskanie z zamkniętego kontenera kokainy, zaoferowano im wynagrodzenie. Były to kwoty od 500 do kilku tysięcy euro. Kontener ten znajdował się na terenie Terminala Kontenerowego w Gdyni i przypłynął z portu w Hamburgu. Na teren Polski dostali się samochodami, których kierowcy nie brali bezpośredniego udziału, ale również należeli do grupy przestępczej. W każdej grupie znajdowała się jedna osoba, która pozostawała w kontakcie telefonicznym z osobą, która przekazywała niezbędne informacje
– przekazała prokurator Wawryniuk.
Polecany artykuł:
Wyjaśniła, że w kilka dni oskarżeni, w kilkuosobowych grupach wdzierali się na teren terminal celem zlokalizowania kontenera.
W tym czasie narkotyków nie było już w kontenerze. Zostały wcześniej przejęte przez niemieckie służby celne. Ujawnione zostały w transporcie z cukrem z Belize. Było to nie mniej niż 109 opakowań z kokainą w pięciu torbach. Od 8 do 10 grudnia 2023 roku na terenie terminala, bądź też na terenie bezpośrednio przylegającym do jego ogrodzenia funkcjonariusze policji zatrzymali łącznie 9 osób, w tym jedna z tych osób była nieletnia
– podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Ośmiu oskarżonym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren Rzeczpospolitej oraz udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających oraz popełnienie przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy. Pierwszy czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia, natomiast drugi karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.