O odszkodowania można starać się do 30 marca 2018 r. Prawo do tego mają mieszkańcy dzielnic z okolic gdańskiego Portu Lotniczego. Chodzi między innymi o zachodnią część Chełma, nową Morenę, północne Kokoszki, Bysewo, Rębiechowo i część gminy Przodkowo.
- Poinformowaliśmy mieszkańców, że mogą ubiegać się o odszkodowanie. Były spotkania z prawnikami, którzy przedstawili wszystkie możliwości. Każdy dostał ulotkę do skrzynki na listy - wyjaśnia Krzysztof Knitter, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. - Wszystkie sprawy są indywidualnie. W grę nie wchodzą pozwy zbiorowe, bo każda nieruchomość jest inna - dodaje.
>>>Gdańsk: 28-letni Ukrainiec ugodził nożem swojego kolegę. Trafił na 3 miesiące do aresztu
Odszkodowania będą wypłacane przez gdański Port Lotniczy, który w tym momencie prowadzi już kilka spraw. - W związku z utworzonym obszarem ograniczonego użytkowania pewne kwestie związane z odszkodowaniami za hałas są negocjowane. Kwestia jakichkolwiek odszkodowań, to indywidualna sprawa wnioskujących o takie odszkodowania z nami jako stroną - mówi Michał Dargacz, rzecznik gdańskiego lotniska.
Szacuje się, że właściciel średniej wielkości mieszkania ma szansę uzyskać od 15 do 20 proc. jego wartości. Osoby starające się o odszkodowanie muszą udowodnić, że dźwięki te zaburzają codzienny rytm życia w domu. Dzięki uzyskanym pieniądzom, mogą oni wymienić okna lub wzmocnić wygłuszenie posesji.
Materiał przygotował reporter Radia ESKA, Patryk Rosiński:
Czytaj także: Wandale nie oszczędzają tunelu przy Żabim Kruku. Notorycznie niszczą oświetlenie