Studenci Politechniki Gdańskiej ruszają z kolejnym świetnym pomysłem

i

Autor: http://pg.edu.pl/ Studenci Politechniki Gdańskiej ruszają z kolejnym świetnym pomysłem

Most Wanted: Studenci z Politechniki Gdańskiej chcą drukować… mosty!

2016-02-25 14:19

To będzie pierwszy na świecie konkurs mostów, drukowanych w technologii 3D. Skierowany jest do studentów uczelni technicznych z całej Polski - zwłaszcza z wydziałów, związanych z budownictwem.

Konkurs pod hasłem "Most 3D Wanted" organizują studenci, zrzeszeni w kole naukowym MOST WANTED. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie najbardziej wytrzymałego, a przy tym najlżejszego mostu o rozpiętości 50 cm. Najlepsze konstrukcje zostaną później wydrukowane z biodegradowalnego plastiku w technologii 3D.

- Zanim ogłosiliśmy konkurs, sami przebadaliśmy plastikowy model gdańskiego, kolejowego mostu łukowego, prowadzącego przez Martwą Wisłę. Chcieliśmy wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu tego typu konstrukcji - opowiada mgr inż. Anna Banaś, opiekun koła naukowego MOST WANTED.

Jednocześnie przypomina startującym w konkursie, że drukarka drukuje tylko w jednym kierunku. Okazuje się to znaczące, ponieważ inną wytrzymałość osiąga materiał wzdłuż kierunku drukowania, inną zaś w poprzek. Należy też pamiętać, że największy segment mostu może osiągać wymiary 20x20x15 cm. W praktyce oznacza to, że poszczególne elementy konstrukcji będą musiały być klejone. A zatem kolejnym zadaniem, jakie czeka na uczestników konkursu, jest też zaprojektowanie tzw. styków montażowych.

Wygląd ma znaczenie

Jury spośród zgłoszeń wybierze maksymalnie 10 drużyn, które w połowie maja 2016 roku przyjadą na Politechnikę Gdańską i skleją elementy wydrukowanych mostów. Następnie zostaną one poddane próbie wytrzymałościowej, która sprawdzi m.in. ugięcia mostów i ich masę.

Jak czytamy na stronie Politechniki Gdańskiej, zwyciężą autorzy mostu, który będzie miał najkorzystniejszy stosunek masy do wytrzymałości. Duże znaczenie ma także estetyka konstrukcji.

- Organizując konkurs chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi na nowoczesną technologię, która znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach inżynierii. Pragniemy także wzbudzić zdrową rywalizację między inżynierami i architektami, która nierzadko prowadzi do powstawania obiektów, będących jednocześnie dziełami sztuki i kunsztem inżynierii - zaznacza Banaś. 

Czytaj także: Denerwują Cię spóźniające się tramwaje i autobusy? Ta aplikacja rozwiąże problem! Oto… Zdążuś!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki