Dyrektor gdańskiej delegatury czeka na decyzję o zgłoszeniu potencjalnych kandydatów do piątku 6 kwietnia. To właśnie tu papiery powinny złożyć osoby, które chciałyby pełnić funkcję urzędnika wyborczego w powiatach: gdańskim, kwidzyńskim, malborskim, nowodworskim, starogardzkim, sztumskim i tczewskim, a także w miastach na prawach powiatu - Gdańsku i Sopocie.
Osoba, która chciałaby zostać urzędnikiem wyborczym, musi w wyznaczonym terminie złożyć komplet wymaganych dokumentów. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię potwierdzającą posiadanie wyższego wykształcenia. Przyszli urzędnicy wyborczy muszą być również zatrudnieni w administracji rządowej lub samorządowej, bądź w jednostkach, które są im podległe. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza "przy powoływaniu urzędników wyborczych Szef KBW brać będzie pod uwagę doświadczenie kandydata w organizacji wyborów oraz wykonywanie innych zadań, w których niezbędna była znajomość przepisów Kodeksu wyborczego".
Kto nie będzie mógł Urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu - mieszka
Wśród obowiązków, które czekają na urzędników wyborczych znajduje się m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Osoby, które zostaną powołane do pełnienia tej funkcji nie będą mogły należeć do żadnej partii politycznej, nie powinny również prowadzić działalności, która mogłaby przeszkadzać im w wykonywanych obowiązkach.
Mieszkańcy Pomorza mogą składać dokumenty zgłoszeniowe w:
- siedzibie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego - budynek Urzędu Marszałkowskiego, piętro I, pok. 130 , od poniedziałku do piątku w godz. 7:45-15:45
- kierować na adres e-mailowy [email protected]
- nadesłać pocztą na adres: Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku, 80-810 Gdańsk, ul. Okopowa 21/27.