Warunki pracy muszą odpowiadać Twoim oczekiwaniom
Przeglądając po raz kolejny oferty pracy dostępne np. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl zwróć uwagę na to, że wielu pracodawców poszukuje kandydatów na bardzo podobne do siebie stanowiska pracy. Często proponują przy tym różne warunki zatrudnienia. Zwróć uwagę na to, by odpowiadały one Twoim potrzebom i oczekiwaniom.
Praca w systemie zmianowym, niepełny etat, konieczność częstych wyjazdów służbowych i wynagrodzenie nieadekwatne do kwalifikacji oraz zaangażowania w wypełnianie obowiązków pewnego dnia staną się źródłem frustracji i odbiorą jakąkolwiek motywację do działania.
Wykorzystaj rozmowę kwalifikacyjną i zadaj rekruterowi kilka pytań dotyczących ważnych z Twojego punktu widzenia zagadnień. Spróbuj negocjować to, co nie do końca odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli negocjacje nie przyniosą efektu, a pracodawca nie będzie skory do uwzględnienia zaproponowanych rozwiązań, daj sobie czas na znalezienie innej oferty pracy.
Zbadaj atmosferę w nowym miejscu pracy
Wiele rozmów kwalifikacyjnych odbywa się w firmie potencjalnego pracodawcy. Jeśli dostaniesz zaproszenie na takie właśnie spotkanie, dobrze je wykorzystaj. Skup się nie tylko na samej rozmowie z rekruterem, ale też otocznie, w jakim zostanie ona przeprowadzona – zbadaj nowe miejsce od kuchni.
Przyjrzyj się pracownikom i zwróć uwagę na ich zachowanie, gdy w zasięgu wzroku pojawia się przełożony. Nagłe napięcie i postawa na baczność sugerują, że szef może być niezbyt lubianym przez podwładnych tyranem, a to psuje atmosferę w pracy. Posłuchaj też, o czym rozmawiają osoby pracujące w firmie, którą odwiedzasz. Jeśli tematem są inni współpracownicy, nieobecni w danej sytuacji, możesz spodziewać się plotkom goszczącym w relacjach pomiędzy członkami zespołu. Jeśli nie chcesz pewnego dnia stać się obiektem dyskusji, a to jest w takiej sytuacji wielce prawdopodobne, nie przyjmuj oferty. Nieżyczliwi koledzy to kiepski dodatek do pracy.
Artykuł Sponsorowany