Gdańska Mapa Porządku to aplikacja internetowa, dostępna również w wersji mobilnej. Korzystać z niej mogą wszyscy mieszkańcy i zgłaszać problemy, które pojawiają się w przestrzeni miejskiej. Podzielone są one na kilka kategorii, które mają ułatwić wysłanie zgłoszenia:
- graffiti (pomalowane ściany sprajem)
- sygnalizacja (nie działająca sygnalizacja świetlna)
- zalegający śnieg
- zniszczona ławka
- padłe zwierzę
- zaśmiecenie (pozostawione śmieci)
- studzienki (uszkodzone lub ukradzione)
- oblodzenia
- dewastacja (miejsca zdewastowane, np. wiaty przystankowe, zniszczone ogrodzenie).
W każdym z nich znajdziemy podkategorie, które zawężą charakter problemu, dzięki czemu zgłoszenie trafi do odpowiednich służb. Do każdego zawiadomienia możemy dołączyć dokładny opis problemu oraz zdjęcie. Aplikacja umożliwia również zgłoszenia miejsca lokalizacji nowych ławek i koszy na śmieci na terenie Starego i Głównego Miasta. Aplikacja dostępna jest tutaj.
Zimą najwięcej kłopotów sprawiają nieodśnieżone chodniki. Problem jest szczególnie odczuwalny, gdy za różne odcinki chodnika w ciągu jednej ulicy odpowiadają inne podmioty. "Zimowe utrzymanie części chodników, ciągów pieszych, schodów terenowych przylegających bezpośrednio do nieruchomości położonych na przykład przy obiektach handlowych, prywatnych lub publicznych nieruchomościach spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, wzdłuż której obiekt przebiega" - informuje GZDiZ, który również odpowiada za odśnieżanie chodników na terenach należących do miasta. Na poszczególnych osiedlach odśnieżanie leży w gestii spółdzielni.
>>>Złodziej ludzkich szczątków z Pomorza usłyszał kolejne zarzuty. Chodzi o groby żołnierzy
Straż Miejska w Gdańsku informuje, że: "Odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać". Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych.
Gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać pieszym przechodzenia. Nie wolno go też zrzucać na jezdnię, bo można za to dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Najlepiej jest zsunąć śnieg na krawędź chodnika, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne.