Rampa dla niepełnosprawnych budzi kontrowersje

i

Autor: stevepb/cc0/pixabay Rampa dla niepełnosprawnych budzi kontrowersje

Niepełnosprawni są zachwyceni, miłośnicy sztuki – oburzeni. Nowa rampa w Ratuszu Głównego Miasta budzi kontrowersje [AUDIO]

2018-02-02 9:02

Rampa pojawiła się w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Pojazd stanowi udogodnienie dla niepełnosprawnych, dla których do tej pory zwiedzanie muzeum było bardzo utrudnione. Nie wszystkim się on jednak podoba.

Do końca 2017 r. Ratusz Głównego Miasta mogły zwiedzać tylko osoby pełnosprawne. Wszystko zmieniło się dzięki wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury: windy, toalet a także rampy. Z rozwiązań skorzystają nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ale także rodzice z wózkami, czy osoby starsze, dla których wchodzenie po schodach pięter gdańskiego muzeum często jest uciążliwym wyzwaniem.

>>>Dwór Artusa nieczynny do odwołania. Wszystko przez remont Sieni Domu Ekonomistów

Kontrowersyjna rampa

Rampa pojawiła się w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Podjazd dla wózków budzi spore kontrowersje ze względu na siermiężny wygląd... a jednocześnie jest ogromnym udogodnieniem dla osób z dysfunkcjami ruchowymi. Osobiście przetestowała go wolontariuszka fundacji Integralia, Katarzyna Lamparska.

- Wjechałam przodem, tyłem, w połowie podjazdu zakręciłam. Wszystko działa! - przyznaje Lamparska. - Rampa jest bezpieczna, szeroka. Jestem zachwycona - dodaje.

Co jeszcze na temat rampy powiedziała wolontariuszka? Posłuchajcie materiału przygotowanego przez reporterkę Radia ESKA, Aleksandrę Szocik:

Według większości zwiedzających toporna, wykonana z syntetycznych materiałów rampa „gryzie” się z zabytkowym wnętrzem sali. Dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski tłumaczy jednak, że podjazd nie może wyglądać inaczej… bo takie są przepisy. - Rampa musi mieć odpowiednią nośność i szerokość - wyjaśnia Ossowski. - Rampa jest bardzo długa i musieliśmy ominąć zabytkowy renesansowy kominek, który wystaje ze ściany, więc to było jedyne możliwe ustawienie rampy - dodaje.

Podjazd jest składany. Można go zdemontować w ciągu kilkudziesięciu minut. Każdy, kto będzie chciał zwiedzać muzeum z wykorzystaniem rampy, może wcześniej zgłosić to w muzeum, wówczas zostanie ona rozłożona. Podjazd to nie jedyne udogodnienie dla niepełnosprawnych, które pojawiło się w muzeum.

Muzeum bez barier

Winda, zlokalizowana przy dziedzińcu zewnętrznym od strony ulicy Piwnej, umożliwi dostęp do wszystkich kondygnacji Ratusza Głównego Miasta. Na każdym z pięter Ratusza w pobliżu windy wybudowano toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz nowe wejścia. Prawie połowę kwoty przeznaczonej na adaptację budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczyła Gmina Miasta Gdańsk. 1/3 kwoty wartości projektu pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałą część sfinansowano ze środków Muzeum Gdańska. Rampę wykonano za kwotę ok. 35 tys. złotych netto.

Czytaj także: Nie ma już Muzeum Historycznego Miasta Gdańska! Gdzie od lutego będziemy uczyć się o historii miasta?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki