Do końca 2017 r. Ratusz Głównego Miasta mogły zwiedzać tylko osoby pełnosprawne. Wszystko zmieniło się dzięki wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury: windy, toalet a także rampy. Z rozwiązań skorzystają nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ale także rodzice z wózkami, czy osoby starsze, dla których wchodzenie po schodach pięter gdańskiego muzeum często jest uciążliwym wyzwaniem.
>>>Dwór Artusa nieczynny do odwołania. Wszystko przez remont Sieni Domu Ekonomistów
Kontrowersyjna rampa
Rampa pojawiła się w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Podjazd dla wózków budzi spore kontrowersje ze względu na siermiężny wygląd... a jednocześnie jest ogromnym udogodnieniem dla osób z dysfunkcjami ruchowymi. Osobiście przetestowała go wolontariuszka fundacji Integralia, Katarzyna Lamparska.
- Wjechałam przodem, tyłem, w połowie podjazdu zakręciłam. Wszystko działa! - przyznaje Lamparska. - Rampa jest bezpieczna, szeroka. Jestem zachwycona - dodaje.
Co jeszcze na temat rampy powiedziała wolontariuszka? Posłuchajcie materiału przygotowanego przez reporterkę Radia ESKA, Aleksandrę Szocik:
Według większości zwiedzających toporna, wykonana z syntetycznych materiałów rampa „gryzie” się z zabytkowym wnętrzem sali. Dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski tłumaczy jednak, że podjazd nie może wyglądać inaczej… bo takie są przepisy. - Rampa musi mieć odpowiednią nośność i szerokość - wyjaśnia Ossowski. - Rampa jest bardzo długa i musieliśmy ominąć zabytkowy renesansowy kominek, który wystaje ze ściany, więc to było jedyne możliwe ustawienie rampy - dodaje.
Podjazd jest składany. Można go zdemontować w ciągu kilkudziesięciu minut. Każdy, kto będzie chciał zwiedzać muzeum z wykorzystaniem rampy, może wcześniej zgłosić to w muzeum, wówczas zostanie ona rozłożona. Podjazd to nie jedyne udogodnienie dla niepełnosprawnych, które pojawiło się w muzeum.
Muzeum bez barier
Winda, zlokalizowana przy dziedzińcu zewnętrznym od strony ulicy Piwnej, umożliwi dostęp do wszystkich kondygnacji Ratusza Głównego Miasta. Na każdym z pięter Ratusza w pobliżu windy wybudowano toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz nowe wejścia. Prawie połowę kwoty przeznaczonej na adaptację budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczyła Gmina Miasta Gdańsk. 1/3 kwoty wartości projektu pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałą część sfinansowano ze środków Muzeum Gdańska. Rampę wykonano za kwotę ok. 35 tys. złotych netto.
Czytaj także: Nie ma już Muzeum Historycznego Miasta Gdańska! Gdzie od lutego będziemy uczyć się o historii miasta?