A pytają przez… obserwację. Na Trakcie Królewskim i na Długim Targu ustawiono bowiem zielone instalacje, a studenci z ukrycia obserwują zachowania mieszkańców.
- W całym tym pomyśle chodzi o to, żeby nie stawiać tych elementów w jakichś nieprzemyślanych miejscach - opowiada Agata Marchwicka, studentka. - My ustaliliśmy na razie, gdzie jest to optymalne miejsce, ale może okazać się, że ludzie nie będą zbyt ochoczo do tego miejsca podchodzili.
Po obserwacji przychodzi też czas na konkretne pytania. Jakie?
- Nasza ankieta zawiera generalne pytania o to, jak długo mieszkańcy żyją na Długiej, jak często spędzają tutaj czas, w jakich aktywnościach biorą udział, czy porównują Długą do innych miejsc publicznych w innych miastach - wyjaśnia Marek Piwoński, także student Politechniki Gdańskiej.
Co na to mieszkańcy?
Okazuje się, że zapotrzebowanie na nowe ławki rzeczywiście jest, a te, które zostały ustawione przez studentów, spotkały się z przyjemnym odbiorem.
- Dla mnie zdecydowanie jest za mało ławek na całym Trakcie Królewskim i każdą ławkę przyjmuję z wielką radością - przyznaje jedna z kobiet.
- Tak, próbowałam tu siedzieć. Miło, na słoneczku, można się zrelaksować. Do tego jest fajny widok, więc może to się sprawdzi - dodaje druga.
Badanie potrwa do 17 kwietnia i jest częścią większego projektu, który docelowo ma zmienić Trakt Królewski. Remontu doczeka się nawierzchnia całej ulicy i to, co znajduje się pod nią. Przestrzeń będzie bardziej przyjazna mieszkańcom i turystom.
Posłuchaj materiału Reporterki Radia ESKA, Oli Nietopiel: