Niecodzienne zjawisko wystąpiło we wtorek, 2 lipca i było wyjątkowe. Z plaży w Krynicy Morskiej można było obserwować nie jeden, lecz aż cztery leje kondensacyjne, które utworzyły się nad powierzchnią wody. Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info na platformie X, dwa z nich można zakwalifikować jako trąby wodne. Do wpisu zostało dołączone zdjęcie.
"I to jest powód żeby jechać nad Bałtyk"
"Posejdon się przebudził"
- komentują zachwyceni internauci.
Czym jest trąba wodna?
Trąba wodna, określana również mianem trąby morskiej, to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Trąba morska jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika, jednak jest równie niebezpieczna.
Trąby morskie występują na pełnym morzu, czasem też w pobliżu brzegu, jednak większość z nich rozprasza się w momencie dojścia do lądu.
Podobne zjawiska można było obserwować w ostatnich latach nad Bałtykiem, chociaż występują one dość rzadko. Trąbę wodną widziano m.in. w Darłówku i w rejonie niemieckiej wyspy Rugia.