Drewniane repliki szpad z przełomu wieków XVII i XVIII zostały znalezione w 2015 r. podczas prac archeologicznych przy dawnym teatrze elżbietańskim, dziś Szkoły Fechtunku przy ul. Podwale Przedmiejski. Znaleziska zostały przekazane Muzeum Archeologicznemu do konserwacji, a po jej zakończeniu na stałe zasiliły muzealne zbiory.
Znalezisko to zostało uznane za unikatowe ze względu na to, że dotychczas nikt takiego odkrycia nie dokonał. Drewniana biała broń ćwiczebna z tego okresu to prawdziwy archeologiczny skarb, szczególnie, że mieszczaństwo Gdańska tego okresu bardzo rzadko posługiwało się taką bronią. Znalezione egzemplarze zachowały się w bardzo dobrym stanie, czego zasługą jest miejsce, w jakim je odkryto.
Podczas prac prowadzonych przez archeologów znalezione zostały również drewniane konstrukcje, fundamenty, drewniany wodociąg, a przede wszystkim latryny i to właśnie w nich ukryte były szpady. Brak tlenu i miękka konsystencja powodują, że znajdujące się w nich przedmioty nie ulegają zniszczeniu. Wpływa to jednak na późniejszy proces konserwacji, który przez nasiąknięcie drewna substancjami organicznymi znacznie się wydłużył.
Szpady przejdą przez kolejne etapy renowacji, w tym rekonstrukcję, ponieważ jedna z nich jest połamana. Po zakończeniu konserwacji szpady zostaną dokładnie przebadane pod kątem historycznym i opracowane na potrzeby muzeum i zwiedzających.