Polska Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się 14 lat temu i spotkała się ze znakomitym przyjęciem. Nie dziwi więc, że ogólnokrajowy projekt jest kontynuowany, a do muzeów systematycznie dołączają galerie sztuki, centra nauki i kultury, biblioteki, a nawet teatry, kina i uczelnie. Tej wyjątkowej nocy mamy okazję poznać wielką sztukę zupełnie za darmo lub za symboliczną złotówkę. W tym roku w Gdyni i Gdańsku nie zabraknie atrakcji w kilkudziesięciu łącznie miejscach. Wybraliśmy dla Was kilka propozycji. Zobaczcie sami!
GDYNIA
- Muzeum Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego 18
Między 19:00 a 1:00 w nocy w programie Nocy Muzeów m.in. pokazy musztry paradnej, prezentacja jednostek wojskowych i grup rekonstrukcyjnych, zwiedzanie ORP "Błyskawica", Wielka Gra Muzealna i pyszna wojskowa grochówka.
- Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1
Tu znajdziemy warsztaty dla dzieci, strefę kreatywną, projekcje i wystawy w budynku muzeum, a nawet dj'skie sety i chillout w kajucie. Co więcej, organizatorzy zamierzają uatrakcyjnić nawet stanie w kolejce - nie zabraknie specjalnych animacji jeszcze przed gmachem Dworca Morskiego.
- Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1
Zwiedzający poznają historię gdyńskiej komunikacji miejskiej, będzie też okazja przejechać się nocą zabytkowym trolejbusem linii N. Oprócz tego do zobaczenia wystawy: Gdynia - dzieło otwarte", "Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia". W programie Nocy Muzeów również warsztaty projektowania i stemplowania toreb dla dzieci, a także koncert zespołu Komety.
- "Dar Pomorza" przy al. Jana Pawła II
Zwiedzający statek będą mieli okazję zobaczyć morską inscenizację, dowiedzą się o działaniu zabytkowej broni, poznają strategie morskich bitew, a rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie.
GDAŃSK
- Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wraz ze swymi oddziałami
Do dyspozycji zwiedzających będą m.in. Wartownia nr 1 na Westerplatte, Kuźnia Wodna w Oliwie, Twierdza Wisłoujście, Muzeum Bursztynu czy Dwór Artusa. Wszystkie te obiekty zwiedzimy nocą z przewodnikami, nie zabraknie gier terenowych, rekonstrukcji historycznych, kuchni polowej. Na Westerplatte dodatkowo kino plenerowe, w Twierdzy zaś do usłyszenia odpalanie dział, a w Kuźni pokazy rzemiosła mistrzów kowalskich.
- Narodowe Muzeum Morskie z oddziałami
Na zwiedzających czeka Wielka Bitwa Morska, wystrzały na "Darze Pomorza", na nabrzeżu wyspy Ołowianki grupy rekonstrukcyjne, piechota morska i wesoły pirat. W Spichlerzach będzie można podejrzeć dawne fachy: krawca, hafciarki, chirurga miejskiego (będą trepanacje czaszek!) i kucharza.
- Muzeum Archeologiczne z oddziałami
Nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, które zaprezentują zbrojownię i swoje warsztaty, będzie też odtwórstwo biżuterii oraz możliwość zrobienia sobie ... tatuażu, oczywiście zmywalnego według starych wzorów scytyjskich. Starodawne wzory będzie tez można odbić na bawełnianych torbach, które będziemy mogli później zabrać do domu. Poznamy też dietę dawnych koczowników.
- Muzeum II Wojny Światowej przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1
Placówka po raz pierwszy bierze udział w Nocy Muzeów. Na miejscu zwiedzanie gigantycznej ekspozycji Będą też specjalne ścieżki, w tym wjazd windą panoramiczną na najwyższy poziom wieży, skąd można podziwiać nocną panoramę Gdańska.
- Centrum Hewelianum przy ul Gradowa 6
Tu powstanie średniowieczna osada z mnóstwem historycznych atrakcji dla zwiedzających. Będzie można posłuchać opowieści rycerza, przymierzyć zbroję, nauczyć się kaligrafii czy wyrabiania garnków. Będzie nawet stoisko katowskie - uczestnicy poznają więc tajniki tego niezbyt chlubnego fachu. Z bardziej nowoczesnych niespodzianek znajdziemy wariograf, a każdy śmiałek będzie mógł sprawdzić się w specjalnym teście.
Wszystkie atrakcje w Gdyni i Gdańsku głównie między 19:00 a 1:00 w nocy z soboty na niedzielę!