Są prześliczne!

Nowi lokatorzy w gdańskim zoo. To lemury wari

2024-04-05 21:04

Gdańskie zoo wzbogaciło się o nowych lokatorów. To lemury wari, gatunek pochodzący z Madagaskaru. Zwierzęta przyjechały do Polski z Wielkiej Brytanii. W piątek, 5 kwietnia odbyło się otwarcie nowego pawilonu.

Zawirowania związane z budową pawilonu i transportem zwierząt spoza Unii Europejskiej trwały pół roku i zakończyły się szczęśliwym finałem. W piątek odbyło się uroczyste otwarcie pawilonu połączone z przecięciem wstęgi.

Lemur wari czarno-biały to gatunek zamieszkujący niewielkie obszary wschodniego Madagaskaru. Niestety poprzez niszczenie środowiska naturalnego odnotowano pięciokrotny spadek ich liczebności. W związku z tym został on sklasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony. Dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych istnieje szansa na zachowanie i ochronę tych pięknych zwierząt.

- Są to zwierzęta, które są krytycznie zagrożone wyginięciem, dlatego takie bardzo wartościowe dla nas. Para którą mamy w gdańskim zoo jest parą hodowlaną mamy nadzieję, że doczekamy się młodych - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

W naturze jest mniej zwierząt niż w ogrodach zoologicznych, mówi się, że ok. 450, a w ogrodach zoologicznych blisko 800 osobników na całym świecie. Lemury wari czarno-białe są gatunkiem programowym czyli w ramach EAZA ogród podlega bardzo restrykcyjnej weryfikacji żeby móc je posiadać. Koordynator tego gatunku zdecydował, że zgodę na rozmnażanie otrzymamy w przypadku sprowadzenia zwierząt z Wielkiej Brytanii.

- Transport spoza Unii Europejskiej oznaczał całe mnóstwo dokumentów i ustaleń weterynaryjnych. Jesteśmy ambitni, dlatego podjęliśmy to wyzwanie i tym samym otworzyliśmy furtkę kolejnym ogrodom zoologicznym - dodaje Beata Kuźniar, kierownik działu zwierząt drapieżnych. - Na podstawie naszej pracy kolejne naczelne będą mogły być sprowadzone z Wielkiej Brytanii. Jest to ważne ze względu na przepływ genów.

Zwierzęta mają za sobą długą podróż. Zaznajamiają się z nowym domem oraz opiekunami, dlatego potrzebują ciszy i spokoju. Na czas aklimatyzacji nie będzie możliwości podglądania ich przez szybę. W przyszłości do ich dyspozycji będzie również wyspa. Samica o imieniu Sakina urodziła się w Howletts Wild Animal Park, natomiast samiec Tanjona w Kopenhadze, skąd później trafił do Colchester. Oba urodziły się w 2016 roku, a w maju skończą 8 lat.

Budowa pawilonu dla lemurów stała się możliwa dzięki podjęciu nowatorskiej dla ZOO współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego.

- Przedstawiamy dalszy ciąg dobrych informacji, w zeszłym tygodniu przywieźliśmy samicę żyrafy - mówi Piotr Kryszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska. - Dzisiaj kolejna dobra informacja kiedy w gdańskim ogrodzie zoologicznym pojawia się nowy zagrożony gatunek. Warto to podkreślić, że oprócz funkcji komercyjnej zoo realizuje podstawowy cel czyli ochrona gatunków zagrożonych. Ta inwestycja pierwszy raz powstała w takiej właśnie współpracy i zachęcam innych sponsorów do realizowania takich inwestycji w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

- Bardzo się cieszę, że włączyliśmy się w promocje lemurów. Z przyjemności będziemy oglądać lemury wari - dodaje Alicja Skonieczna, Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Ogród zoologiczny w Gdańsku jest czynny codziennie przez cały rok. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zoo.gdansk.pl.

Czy potrafisz prawidłowo określić płeć zwierząt?
Pytanie 1 z 10
Samica psa to:
Wielkanocne poszukiwanie Zajączka w Mini ZOO w Lesznie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki