"Spojrzenie na Gdańsk" to projekt turystyczny, którego celem jest tworzenie osi widokowych, z których podziwiać można piękny krajobraz miasta. Właśnie odsłonięto dziewiątą oś w Gdańsku, tym razem na Wzgórzu Luizy. Położony na wysokości 68 m n.p.m. punkt widokowy znajduje się w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice przy ul. Niepołomickiej i Kampinowskiej.
- To ostatnie w tym roku i dziewiąte z kolei otwarcie widoku w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” - mówi Witold Paweł Burkiewicz z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, inicjator akcji.
Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Już 200 lat temu Wzgórze Luizy było popularnym miejscem spacerów, z którego rozpościerał się widok na pobliskie dzielnice. Nazwa wzgórza wywodzi się od Luizy Pruskiej, żony króla Fryderyka Wilhelma III, która była uwielbiana przez swoich poddanych. Wzgórze zyskało jej imię w 1810 r. po śmierci królowej.
>>>Najnowsze oferty pracy w Gdańsku! Na tych stanowiskach pensje są najwyższe [TOP 10]
Zdecydowanie największą atrakcją tego miejsca, oprócz widoku, jest 250-letni dąb szypułkowy, uznawany za pomnik przyrody. Na wzgórzu zachował się również cokół po stojącym w tym miejscu pomniku na cześć oficerów Landwehry, którzy polegli w walce z wojskami napoleońskimi. Pomnik został zniszczony po II wojnie światowej.
Akcja "Spojrzenie na Gdańsk" prowadzona jest od 2016 r. Do tej pory odsłonięto dziewięć osi widokowych, m.in. we Wrzeszczu na tzw. Kaczym Dołku oraz nad ul. Podleśną czy na ul. Polanki 125 z jednego z Dworów Oliwskich. Planowane jest otwarcie jeszcze kilkudziesięciu takich punktów.