O zintegrowaniu Wydziałów Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa mówiło się na Politechnice Gdańskiej od dawna. Jak przyznają władze PG, działania naukowe, badawcze i dydaktyczne są tu zbliżone. Decyzja może "przynieść wiele korzyści zarówno samej uczelni, jak również pomorskiej gospodarce", na co chętnie wskazują pracownicy politechniki. Wprowadzenie ostatnich ustaw, które wpływają na działanie szkół wyższych, a także uzyskanie przez PG statusu uczelni badawczej, to najważniejsze zmiany, które przyspieszyły proces.
- Drobiazgową analizę wydziałów zlecono pod koniec ubiegłego roku niezależnemu zespołowi audytorskiemu pod przewodnictwem prof. Piotra Doerffera z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Perspektywy rozwoju wydziałów opracowano tam w bardzo szerokim kontekście, kładąc szczególny nacisk na podniesienie jakości naukowej i sięgając nawet do tematyki wykraczającej poza aktualny profil wydziałów. Raport, który powstał pod koniec kwietnia w oparciu o wielomiesięczne analizy struktury i efektów pracy obydwu wydziałów, został następnie drobiazgowo przeanalizowany przez radę i senat uczelni pod kątem idei utworzenia nowego wydziału - czytamy na oficjalnej stronie Politechniki Gdańskiej.
Inicjatywę poparł nie tylko Senat PG, ale wcześniej również Rada Uczelni. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 roku rozpocznie się integracja organizacyjna wydziałów. Następnym krokiem ma być połączenie strukturalne. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa będzie korzystał z infrastruktury obu swoich poprzedników.