Sztućce mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji.

i

Autor: http://www.gdansk.pl Sztućce mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji.

Noże i widelce z mąki ziemniaczanej? Naukowcy z Gdańska opracowali przepis na ekologiczne sztućce

2019-02-17 10:48

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali kompozycję polimerową służąca do produkcji m.in. ekologicznych sztućców jednorazowego użytku. Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej. Teraz naukowcy poszukują przedsiębiorców, którzy zechcą wykorzystać pomysł w masowej produkcji.

Nową kompozycję polimerową opracował zespół badawczy z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego PG. To młodych naukowców na mający wejść w życie zakaz sprzedaży w UE przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze.

– Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystujemy łatwo dostępne surowce pochodzenia naturalnego lub pozyskiwane z odnawialnych źródeł – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego. Dodajmy, że innowacyjna kompozycja z Politechniki Gdańskiej zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej oraz biopolimer polilaktyd (PLA). Ten ostatni produkowany jest z dekstrozy, uzyskiwanej najczęściej z kukurydzy.

Otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne środowisku. Mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia i ulegają całkowitej biodegradacji. Kolejnym atutem wynalazku jest możliwa do zastosowania metoda wytwarzania na jego bazie produktów jednorazowych. – To materiał termoplastyczny. Może być kształtowany metodą formowania wtryskowego lub metodą wytłaczania, które są jednymi z najtańszych i najszybszych sposobów produkcji wyrobów użytkowych z klasycznych tworzyw sztucznych – tłumaczy prof. Helena Janik.

Co ważne, mieszanka polimerowa naukowców z PG, jest tańsza niż tradycyjne tworzywa sztuczne. –Finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty – wyjaśnia dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu i jego wytłaczania.

Teraz naukowcy szukają przedsiębiorców zainteresowanych wynalazkiem. Firmy mogą kontaktować się z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki