Mierzeja Wiślana

i

Autor: Paweł Kicowski/Super Express

Historyczny moment

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. "Ataki są podszyte wielkim złem" [ZDJĘCIA]

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma miejsce w sobotę (17.09.2022 r.). Na to wydarzenie przybyli ludzie z całej Polski. Obecny na miejscu fotoreporter "Super Expressu" donosi, że pojawili się chociażby goście z Krakowa. - Każda wielka inwestycja wiąże się z tym, że jest ona atakowana; powody są różne, ale wiele z nich, to także powody podszyte wielkim złem - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zobaczcie zdjęcia na portalu se.pl.

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Historyczny moment

Kanał na Mierzei Wiślanej jest otwierany w sobotę (17 września 2022 rou). Dzień później kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry w tym samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg - także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Rządzący podkreślają, że z chwilą uruchomienia kanału Polska zerwie z dominacją Rosji w regionie. Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego i - co najważniejsze - do portu morskiego w Elblągu. Dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe - wskazują przedstawiciele rządu. Zobaczcie pierwsze zdjęcia w naszej galerii!

Śledź relację na żywo: Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. O której rozpoczną się uroczystości? [RELACJA NA ŻYWO]

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Co się dzieje w Skowronkach?

Na uroczystość przybywają ludzie z całej Polski. Z flagą widzimy ekipę z Krakowa - przekazuje nam współpracownik "Super Expressu", który jest obecny na miejscu. Są to najczęściej osoby, które z entuzjazmem podchodzą do otwarcia kanału.

- Każda wielka inwestycja wiąże się z tym, że jest ona atakowana; powody są różne, ale wiele z nich, to także powody podszyte wielkim złem. Państwo, które rozumie swój potencjał, swoją historię i swoje znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym, nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach. Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945 roku, kiedy wpłynąć tutaj na Zalew Wiślany nie można było bez de facto zgody rosyjskie - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości, z udziałem najważniejszych polityków w kraju!

Sonda
Czy przekop Mierzei Wiślanej to potrzebna inwestycja?
Postęp prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki