Wymiana drewnianych konstrukcji – pergoli i bramy - to kolejny krok do tego, by Park Brzeźnieński stał się ulubionym miejscem do wspólnych spacerów.

i

Autor: fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl Wymiana drewnianych konstrukcji – pergoli i bramy - to kolejny krok do tego, by Park Brzeźnieński stał się ulubionym miejscem do wspólnych spacerów.

Park Brzeźnieński będzie jeszcze piękniejszy! Ruszyły prace remontowe

2018-11-05 9:14

Całkowicie nowa brama i pergola! Tak zmieni się Park Brzeźnieński, gdzie w ubiegłym tygodniu ruszyły prace remontowe. Nowe konstrukcje będą gotowe już w połowie grudnia.

Plaża w Brzeźnie to jedna najatrakcyjniejszych plaż w Trójmieście, którą od lasu dzieli promenada pieszo-rowerowa. Ten nadmorski park nosi imię na cześć lekarza wojsk napoleońskich – Jana Jerzego Haffnera, który namówił francuskiego gubernatora Jeana Rappa do zbudowania pierwszego kąpieliska w Gdańsku. Początek historii parku sięga lat 1840-1842.

Ostatnie lata to sporo zmian. To właśnie tutaj w 2009 r. wykonano szereg inwestycji, które ostatecznie całkowicie odmieniły oblicze parku. Przebudowano ciąg ul. Zdrojowej w formie promenady, a także pojawiły się nowe ławki, kwietniki i stylowe oświetlenie. Wymiana drewnianych konstrukcji – pergoli i bramy - to kolejny krok do tego, by Park Brzeźnieński stał się ulubionym miejscem do wspólnych spacerów.

- Wykonane zostaną z drewna modrzewiowego, obecnie są sosnowe. Na czas prac z pergoli zostaną zdjęte pnącza, po zakończeniu wrócą one oczywiście na miejsce. Teren wokół pergoli zostanie oczyszczony z chwastów, dziko rosnącej trawy, więc to będą całkowicie nowe miejsca - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik ZDiZu. 

Dziesięcioletnie konstrukcje poddawane były działaniom niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także zaatakowane zostały przez grzyby i owady.

- W lutym tego roku przeprowadzona została kontrola stanu technicznego wszystkich drewnianych elementów architektury, które znajdują się w Parku Brzeźnieńskim. Ta kontrola określiła, że stopień degradacji dziesięcioletnich konstrukcji jest znaczący. Zniszczenia były na tyle duże, że nie opłacało się wymieniać poszczególnych części. Zdecydowano więc o postawieniu całkowicie nowych obiektów – dodaje Kiljan. 

Koszt realizacji całego zdania to prawie 300 tys. zł.

Czytaj także: Nie ma chętnych na zabytkową łódź wykopaną w Gdańsku! [AUDIO]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki