Pas nadmorski w Gdańsku mógłby wyglądać, jak na starych pocztówkach...

i

Autor: fragment prezentacji, strona UMG. Pas nadmorski w Gdańsku mógłby wyglądać, jak na starych pocztówkach...

Pas nadmorski w Gdańsku jak na starej pocztówce: Jelitkowo i Brzeźno rodem z początków XX wieku?

2015-07-16 15:18

Pas nadmorski w Gdańsku ma wyglądać jak z ubiegłego wieku? Urzędnicy przedstawili dzisiaj oryginalną koncepcję zmian pasa wydmowego w Gdańsku: od Brzeźna do granicy z Sopotem. Co sądzicie o tych pomysłach?

Gdański Wydział Środowiska zlecił realizację renaturyzacji pasa nadmorskiego w Gdańsku. Renaturyzacja to proces, w którym dany rejon przywraca się środowisku naturalnemu i w miarę możliwości cofa wszystkie zmiany, które wprowadził tam człowiek. Mówiąc prościej: stawia się na dawny, często zapomniany wygląd danego miejsca.

Na dzisiejszej konferencji w Gdańsku tłumaczył to Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska, który przedstawił cel całej koncepcji. Wynika z niej, że pas wydmowy od Brzeźna do Sopotu powinien prezentować się tak jak na starych fotografiach z początku XX wieku. Czy to w ogóle wykonalne?

Zmiany w pasie nadmorskim w Gdańsku. Najpierw konsultacje i analizy

Do jakichkolwiek zmian droga jeszcze daleka. Urzędnicy zaczynają cały proces od konsultacji społecznych i szeregu analiz. Badania pozwolą stwierdzić, które obszary pasa nadmorskiego najlepiej nadają się do renaturyzacji, a gdzie lepiej tworzyć widoki rodem z XXI wieku.

- Badania ankietowe oraz badania obciążenia ruchem turystów, rowerzystów, czy plażowiczów prowadzone będą w ciągu najbliższych tygodni czyli w terminach, w których spodziewamy się największego zagęszczenia osób korzystających z pasa nadmorskiego – mówi Michał Przybylski z Biura Projektów Środowiskowych. To właśnie naukowcy tej instytucji będą opracowywać całą koncepcję.

- Poznamy liczbę osób na plaży, ich rozmieszczenie, a także liczbę osób wchodzących na tereny wydm nadmorskich. Równolegle botanicy przystąpią do prac inwentaryzacyjnych obszaru - dodaje Przybylski.

Koncepcja nie do szuflady!

W planach jest też opracowanie kartograficzne i kosztorysowe. A także...

- W ciągu najbliższych kilku dni powstanie fanpejdż na Facebooku, na którym zostanie ogłoszony konkurs na logo koncepcji z nagrodą pieniężną za najlepszy projekt (500 złotych). Na stronie tej prezentowane również będą bieżące wydarzenia dotyczące projektu - przypomina Dariusz Wołodźko z gdańskiego Biura Prasowego.

Niektórzy mogą patrzeć na całą koncepcję, jak na nic nie znaczące widzimisię urzędników i projekt, który i tak nie zostanie zrealizowany. Przybylski nie zgadza się z takim podejściem.

 – Koncepcja nie ma być zwykłym dokumentem odstawionym po przeczytaniu na półkę, tylko ma realnie służyć zarówno mieszkańcom jak i otaczającej przyrodzie. Dlatego też tak ważny jest głos społeczeństwa, aby wskazało rzeczywiste potrzeby dla danego miejsca, aby dokument nie kreował wizji dla terenu pasa nadmorskiego zza biurka czy też deski kreślarskiej – podkreśla.

Warto jednak wspomnieć, że o tereny pasa nadmorskiego w Gdańsku toczy się żywy spór. W dużym skrócie można go zamknąć w pytaniu: zabudowywać te rejony wysokimi budynkami, czy też rozwijać pas nadmorski inaczej. Przeciwników tej pierwszej opcji skupia fanpejdż: "Brzeźno nie dla wieżowców":

Jak dotrzeć do zielonej główki na molo zachodnim? Na dwa sposoby: albo plażą, albo przez park. Fotografie Pani Beaty Łowczy doskonale to pokazują.Posted by Brzeźno nie dla wieżowców on 13 lipca 2015

 

To dobry krok do ochrony pasa nadmorskiego przed...

Sam pomysł renaturyzacji pasa nadmorskiego w Gdańsku podoba się Piotrowi Dwojackiemu z Gdańska Obywatelskiego: - Na pewno warto się przyjrzeć tej koncepcji. Jeśli dzięki temu uzyskamy szersze plaże bez szkody dla lasu nadmorskiego, to może to być ciekawy pomysł. Jeśli przy okazji odtworzone zostałoby - na przykład - molo w Jelitkowie... - komentuje w rozmowie z portalem ESKAINFO.pl.

Plusy koncepcji widzi też Łukasz Hamadyk, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości:

- Pas Nadmorski to wielki dar natury i musimy go chronić, ale też musimy się nim chwalić. Podoba mi się dążenie do odtworzenia krajobrazu z początku XX wieku znanego ze starych pocztówek. To dobry kierunek, mogący uchronić te tereny przed wiecznie nienasyconymi zapędami developerów. Kluczowe będą konsultacje społeczne i mam nadzieję, że zostaną tak przeprowadzone, aby wzięło w nich udział jak najwięcej mieszkańców, bo różnie z tym bywało w Gdańsku. Jako członek Komisji Zrównoważonego Rozwoju, jestem przekonany, że temat często będzie stawał na obradach i bardzo dobrze, bo Pas Nadmorski zbyt długi traktowany był po macoszemu - uważa Hamadyk.

Co sądzicie o całej koncepcji? Podoba Wam się Brzeźno i Jelitkowo w stylu retro? KOMENTUJCIE!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki