Paweł Adamowicz chce przyjęcia uchodźców

i

Autor: Pixabay.com CC0 Public Domain / Peggychoucair Paweł Adamowicz chce przyjęcia uchodźców

Paweł Adamowicz podpisał deklarację. W mieście zawrzało!

2017-07-04 21:20

Ten temat nie schodzi z ust gdańszczan. Dyskutuje się o nim w sieci, rozmowach ze znajomymi i podczas spotkań przy rodzinnym stole. Chodzi o deklarację w sprawie przyjęcia migrantów, podpisaną w piątek (30 czerwca) przez prezydentów 12 dużych polskich miast, w tym również Pawła Adamowicza.

Dokument ma na celu przedstawienie stanowiska prezydentów miast w sprawie migracji. Porusza jednak wiele pokrewnych wątków. Zadeklarowano w nim między innymi współdziałanie poprzez wymianę doświadczeń, a także powołanie zespołu roboczego ds. migracji i integracji, który będzie wspierany przez organizacje międzynarodowe (IOM oraz UNHCR). Prezydenci twierdzą, że są w stanie "wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów". Poniżej prezentujemy pełną treść deklaracji.

Deklaracja prezydentów miast ws. migracji

Migracje to procesy dynamiczne, powszechne i – jak pokazuje historia świata – nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej naszego kraju – wręcz korzystne. Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców. Przyjazna obsługa w urzędach, znalezienie mieszkania, możliwości zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, nauka języka i kultury polskiej – to podstawy integracji ludzi o różnym pochodzeniu.

W celu przyjaznego przyjęcia imigrantów konieczne jest wspólne działanie organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy. W naszym wspólnym, szeroko rozumianym interesie jest odpowiedzialne i bezpieczne zarządzanie migracjami na poziomie lokalnym tak, aby tworzyć miasta społecznie spójne, minimalizując zagrożenia związane z gettoizacją, separacją, biedą i wykluczeniem nowych mieszkańców.

Deklarujemy współdziałanie miast poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami.

Dla wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń miast powołujemy zespół roboczy ds. migracji i integracji. Będzie on wspierany wiedzą specjalistyczną dwóch kluczowych organizacji: Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Deklarujemy otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej na zarządzaniu bezpiecznymi migracjami. Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi.

Kto podpisał?

Oprócz Pawła Adamowicza deklarację podpisali prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Piszcie w komentarzach, co sądzicie na ten temat. Prosimy o kulturalne wyrażanie opinii, niezależnie od towarzyszących sprawie emocji.

Zobacz także: Groźny barszcz Sosnowskiego na Pomorzu! Gdzie jest i jak się przed nim uchronić? [PORADNIK]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki