Dr Karolina Pierzynowska opracowuje terapię dla chorób Alzheimera i Huntingtona, i to właśnie na te badania zwróciła uwagę komisja Future Science Future Star Award. Terapia, jak tłumaczy doktor, opiera się na użyciu genisteiny - naturalnie występującego izoflawonu. Na razie perspektywa jest kusząca, bo - jak przyznała rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Magdalena Nieczuja-Goniszewska - dotychczas badania przeprowadzone na modelach in vitro i na myszach wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii.
Zobacz też: Budżet 2022: Zmiany w 500 plus, 300 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
Dr Karolina Pierzynowska: wschodząca gwiazda światowej nauki. Lek na alzheimera będzie testowany na ludziach?
Dr Pierzynowska gościła m.in. w programie "Wstajesz i Wiesz", na antenie TVN24. Przyznała, że po znakomitych rezultatach badań na zwierzętach - u niektórych mysz np. cofnęły się objawy choroby Huntingtona - najwyższy czas na testy na pacjentach. Tutaj przeszkoda jest, jak to często bywa, finansowa.
- Ta nagroda nie sponsoruje badań, ale może pomóc w otrzymaniu funduszy w innych źródłach - przyznaje naukowiec, zaznaczając że do tej pory głównym źródłem finansowania jej badań było Narodowe Centrum Nauki. - Staramy się o bardzo dużo dofinansowań, teraz planujemy rozpocząć próbę eksperymentalną z udziałem pacjentów i będziemy starać się o finansowanie europejskiej agencji, European Research Council.
Na kolejny etap badań potrzeba czterech milionów złotych, a do tego dochodzi jeszcze kwota na ubezpieczenie pacjentów, który na tę terapię trafią. Badania kliniczne mogą potrwać lata.
Future Science Future Star. Prestiżowa nagroda po raz pierwszy w rękach polskiej naukowczyni
Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star organizowana jest przez wydawnictwo "Future Science" i czasopismo "BioTechniques". Jej celem jest wyróżnienie wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie i którzy mają za sobą "szybki i intensywny start kariery naukowej", a do prowadzonych przez siebie badań "podchodzą z ogromną pasją".
Komisja sędziowska nagrody w przypadku dr Pierzynowskiej składała się z doświadczonych naukowców z całego świata. W bieżącej edycji konkursu zasiedli w niej: Ian A Blair (University of Pennsylvania, USA), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation, USA), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Kanada).