Spis treści
- Pogoda na luty 2025 roku. IMGW pokazał prognozę długoterminową
- Pogoda długoterminowa na luty 2025: Opady śniegu jak najbardziej możliwe
Pogoda na luty 2025 roku. IMGW pokazał prognozę długoterminową
Pod koniec pierwszej dekady stycznia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaktualizował eksperymentalną prognozę długoterminową na luty - maj 2025 roku. W tym wątku skupimy się przede wszystkim na lutym. Wielu Polaków zaplanowało sobie na ten miesiąc feryjne wyjazdy. Tak wyglądają terminy:
- 27 stycznia - 9 lutego 2025:
podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 3 lutego - 16 lutego 2025:
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 17 lutego - 2 marca 2025:
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Czy Polaków czeka szusowanie na nartach? Czy będą im towarzyszyć opady śniegu? Fani zimy nie będą zadowoleni, czytając pogodę długoterminową.
W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - podaje IMGW w prognozie długoterminowej na luty 2025 roku.
Pogoda długoterminowa na luty 2025: Opady śniegu jak najbardziej możliwe
Jak widać powyżej, eksperci z IMGW przewidują na luty stosunkowo wysokie temperatury, jak również sporo opadów. Instytut przypomina, jak należy odczytywać takie prognozy:
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Nie oznacza to zatem, że zimy w lutym nie będzie. Prognozy długoterminowe sprawdziliśmy również na specjalistycznym portalu pogoda.interia.pl. Dni z całodobowym mrozem będą wyjątkami i na nizinach trzeba się liczyć z dodatnimi wartościami, niekiedy przekraczającymi 5 stopni na plusie (zwłaszcza w drugiej połowie lutego). Najcieplej powinno być na północy i zachodzie kraju - Szczecin i Gdańsk mogą liczyć nawet na 6-7 stopni.
Więcej opadów powinno się pojawić w trzeciej dekadzie lutego i na południu kraju. Prognozy długoterminowe będziemy codziennie aktualizować w "Super Expressie".