Badania zostały przeprowadzone w październiku i listopadzie 2017 roku na 54 stacjach i przystankach osobowych obsługiwanych przez pociągi PKP SKM w Trójmieście. Wyniki badań porównano z tymi z 2016 roku. W przypadku niektórych stacji pasażerów było kilkukrotnie więcej.
Obserwacje prowadzone były przez 8 godzin na każdej stacji. W tym czasie na wszystkich 54 stacjach, na których zatrzymują się pociągi SKM, obserwatorzy zanotowali aż 161 tys. osób. 75 proc. tej liczby było pasażerami korzystającymi z trzech stacji: Gdańsk Wrzeszcz, Gdynia Główna i Gdańsk Główny.
>>>101 projektów dzielnicowych i 5 ogólnomiejskich - tyle ostatecznie zostanie zrealizowanych w ramach BO 2018 w Gdańsku
We Wrzeszczu zanotowano 14968 pasażerów korzystających z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. To najwięcej spośród wszystkich stacji i aż o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnio w ciągu godziny przez stację przewinęło się 1800 pasażerów. Jednak największy wzrost liczby pasażerów zanotowano na przystanku Gdańsk Strzyża. Liczba korzystających z przystanku wzrosła o ponad 122 proc. W ciągu godziny ze stacji skorzystało 1504 pasażerów.
Badanie wykazało również, które stacje są najmniej uczęszczane przez pasażerów. Na samym końcu zestawienia znalazł się przystanek osobowy Babi Dół pomiędzy Żukowem a Somoninem. Średnio w ciągu 8 godzin skorzystało z niego 12 osób. Na godzinę daje to 1,5 pasażera. Niewiele więcej osób podczas obserwacji skorzystało z przystanków Sławki (31 osób) oraz Krzeszna (52 osoby). W przypadku tej ostatniej odnotowano jednak 45 proc. wzrost liczby pasażerów. Większość pasażerów podróżuje w ramach jednego powiatu. Najwięcej podróży bez przekraczania granic powiatu miało miejsce na terenie Gdańsk, aż 43 proc.
Badanie zostało przeprowadzone metodą bezpośredniej obserwacji. Na stacjach i przystankach ankieterzy liczyli wsiadających i wysiadających z pociągów pasażerów. Wyniki zapisywane są na specjalnych kartach pomiarowych. Obserwacje prowadzi się w wybrane dni tygodnia.