Sprzedają zgniłe jabłka w sklepie w promocyjnej cenie! Lekarz łapie się za głowę

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

ranking

Pomorze zostało Liderem Ochrony Zdrowia w Polsce. To nie jedyne wyróżnienie

2024-11-21 9:52

Pomorze zostało Liderem Ochrony Zdrowia w Polsce. Nagroda została wręczona podczas I Kongresu Zdrowia Medonet. Oznacza to, że mieszkańcy naszego województwa dbają o zdrowie poprzez badania profilaktyczne, starają się prowadzić aktywny i higieniczny styl życia.

Pomorze liderem w rankingu zdrowia 

Pomorze zdobyło pierwsze miejsce w kategorii Zdrowe Województwo w konkursie Medonet Awards 2024. Mieszkańcy regionu uzyskali średni Indeks Zdrowia na poziomie 66,2 proc. Na drugim miejscu, ex aequo, znalazły się województwa dolnośląskie i mazowieckie z wynikiem 66,1 proc. przy średniej dla Polski wynoszącej 66,5 proc. Sukces Pomorza w tej rywalizacji świadczy o tym, że mieszkańcy skutecznie dbają o swoje zdrowie, stosując się do zaleceń ekspertów w zakresie profilaktyki i zdrowego stylu życia - podaje pomorskie.eu

Bardzo się cieszę, że dostaliśmy tę nagrodę. Dedykuję ją wszystkim Pomorzanom. Pierwsze miejsce w Polsce to ogromne wyróżnienie, które oznacza, że nasze działania przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców regionu. To też dodatkowa motywacja do realizacji kolejnych projektów zdrowotnych

– mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska.

Trójmiasto na podium 

We wrześniu br. przyznano nagrody w ramach Indeksu Zdrowych Miast 2024. Brano pod uwagę takie kryteria jak: zdrowie, edukacja, mieszkalnictwo, infrastruktura oraz inne obszary kluczowe dla jakości życia mieszkańców. Wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców Gdańsk z wynikiem 55,5 zajął trzecie miejsce. Pierwsze przypadło Poznaniowi (74,9), zaś drugie Warszawie (60,8). Natomiast w kategorii miast do 300 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajął Sopot (67,6), drugie Gdynia (64,9), a trzecie Rzeszów (64,5).

Ponadto, w kategorii zdrowie na trzecim miejscu znalazła się Gdynia, na siódmym – Sopot, a na ósmym – Gdańsk. Tutaj pierwsza lokata przypadła Rybnikowi, a druga Poznaniowi. Do oceny miast w tej kategorii wykorzystano dwa główne kryteria. Pierwszym była łączna liczba programów zdrowotnych oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia w mieście. Drugim natomiast był średni koszt realizacji programów i zadań w przeliczeniu na liczbę ludności.

Z kolei w kategorii ludność i pokolenia Gdańsk uplasował się na trzeciej pozycji, wyprzedziły go Rzeszów (I miejsce) i Kraków (II miejsce). W tym wypadku brano pod uwagę: medianę wieku, współczynnik feminizacji, saldo migracji na 1000 ludności, zgony z powodu nowotworów na 100 tys. ludności, zgony z powodu chorób układu krążenia na 100 tys. ludności, zgony niemowląt na 1000 żywych urodzeń oraz zgony osób w wieku 65 lat na 1000 ludności w tej grupie wiekowej.

Źródło: pomorskie.eu

Spadł pierwszy śnieg. Warszawa pokryta białym puchem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki