Posadzka skrywała pamiątki z X wieku! Wkrótce otwarcie Galerii Palowej. Co tam znajdziemy? [ZDJĘCIA]

2018-01-16 11:45

Galeria Palowa to nowa nazwa Komory Palowej, w której do końca 2014 r. mieściła się restauracja „Palowa”. Pod posadzką Galerii Palowej odkryto na przełomie lat 80.-90. XX w. najstarsze, datowane wstępnie na lata 30. X w., ślady osadnictwa w Gdańsku. Wkrótce jej wnętrza będzie można zwiedzać.

W odnowionych, gotyckich pomieszczeniach zobaczymy nie tylko wystawy czasowe, ale także ciekawe elementy architektoniczne, które odsłonięto podczas prac konserwatorskich. Sala wystaw czasowych w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska to jeden z najważniejszych projektów, które w zamierzeniu mają zmienić poruszanie się turystów po zabytkowym obiekcie.

>>>"Dar Młodzieży" przygotowuje się do Rejsu Niepodległości. Jak idą prace remontowe? [ZDJĘCIA]

- Galeria Palowa to miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością. Pod posadzką z wapnia olandzkiego znajduje się cała nowoczesna infrastruktura, np. system klimatyzacyjny oraz systemy elektroniczne, ale najważniejsze jest dziedzictwo Gdańska. Wyeksponowaliśmy piękno gotyku: dawne przejścia, pozostałości dawnych wrót i okien pokazywane przez zmianę w fakturze i strukturze cegieł, najstarszy gdański drewniany strop i XV-wieczne malowidła ścienne. Każdy z odwiedzających będzie mógł dotknąć niemalże wszystkich elementów stanowiących 700-letnią historię Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Pod posadzką Galerii Palowej odkryto na przełomie lat 80.i 90. XX w. najstarsze, datowane wstępnie na lata 30. X w., ślady osadnictwa w Gdańsku. Po wybudowaniu Ratusza w jego wnętrzach mieściła się m.in. komora palowa, w której pobierano opłaty od ilości i typu towarów wwożonych statkami do Gdańska przez szyprów z całej Europy. To też jedyne miejsce w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska, które nie ucierpiało znacząco w wyniku alianckich i sowieckich zniszczeń powstałych w czasie II Wojny Światowej.

>>>Jak wyglądał Gdańsk w XIX wieku? ZOBACZCIE unikatowe zdjęcia z tego okresu! [GALERIA]

Po przejęciu pomieszczeń, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pozyskało środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i przeprowadziło prace konserwacyjno-modernizacyjne, dzięki którym na 200 m2 prezentowane będą wystawy czasowe. Przestrzeń została także zaadaptowana pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Zwiedzający znajdą tu także kasy i sklep muzealny. Całość prac kosztowała ok. 2 350 000 zł. brutto. Otwarcie 18 stycznia 2018 r., o godz. 17:00.

Czytaj także: Gdynia zyskała kolejny Przysiadak. Designerski mebel ma pozwolić na chwilę wytchnienia strudzonym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki