Prawie 1,5 tysiąca przypadków boreliozy na Pomorzu! [STATYSTYKI]

i

Autor: CC0 Public Domain / JerzyGorecki / Pixabay.com Prawie 1,5 tysiąca przypadków boreliozy na Pomorzu! [STATYSTYKI]

Uwaga na kleszcze! Prawie 1500 przypadków boreliozy na Pomorzu! [STATYSTYKI]

2018-04-06 15:02

Na początku wiosny coraz większym problemem stają się kleszcze. Najczęściej spotykamy w lasach, ale także w mieście - w parkach, na łąkach czy trawnikach. Mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Powodują bowiem boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Ubiegłoroczne statystyki zachorowań w naszym regionie dają do myślenia.

Jak przechytrzyć kleszcze? Zobacz TO WIDEO:

Aż 1466 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowała w ubiegłym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Najwięcej z nich miało miejsce w powiecie bytowskim (217 przypadków). Na drugim miejscu w zestawieniu statystycznym znalazł się Gdańsk (159 przypadków), a na trzecim powiat kościerski (149 przypadków).

Pomorski sanepid alarmuje, że wiosną i latem przez aktywność kleszczy zachorowań jest najwięcej.

Borelioza [STATYSTYKI]

i

Autor: materiały prasowe Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Borelioza [STATYSTYKI]


Według statystyk ponad połowa ukąszeń przez kleszcze w Pomorskiem ma miejsce w lasach (793 zgłoszone przypadki w 2017 roku). Zdarzają się one również na działkach (218 przypadków), w parkach (59) i na łąkach (50).

Borelioza [STATYSTYKI]

i

Autor: materiały prasowe Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Borelioza [STATYSTYKI]


Pierwszą oznaką boreliozy jest rumień. Kolejną zaburzenia neurologiczne i stawów. Kleszcze przenoszą jednak również inne choroby, m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. Początkowo przypomina ono grypę. Nieleczone może spowodować poważne zmiany neurologiczne.

Jak dochodzi do zakażenia?

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia, do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Inna z przyczyn to spożywanie niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów. Może znajdować się w nim bowiem wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

Co robić, aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?

Aby uchronić się przed kleszczami na wycieczki do parku czy lasu najlepiej zakładajmy koszule z długim rękawem, spodnie sięgające za kostki i pełne buty. Dodatkowo warto kupić specjalne środki odstraszające te pajęczaki i zastosować je tuż przed wyjściem na przechadzkę.

Po powrocie do domu przede wszystkim należy starannie obejrzeć całe ciało. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). Warto też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody, a także wytrzepać i wyprać odzież. Nie zapominajmy o naszych psach, dla których kleszcze mogą być bardzo uciążliwe.

Zobacz także: Pomorskie: Przed nami istna inwazja kleszczy! Jak się przed nimi chronić? [PORADNIK]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki