Koszmarne statystyki dotyczące utonięć w wakacje
Ze statystyk Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że w wakacje 2021 roku utonęło w Polsce 168 osób. Najwięcej utonięć zanotowano na Warmii i Mazurach, zaś najniebezpieczniejszym miejscem rekreacji były jeziora, gdzie życie straciła co trzecia osoba. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia Komenda Główna Policji zanotowała ogółem 286 zgonów w wyniku utonięcia. Z upublicznionych danych dowiadujemy się, że województwa z największą liczbą utonięć to: warmińsko-mazurskie (12,6 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 9,8 proc.) oraz pomorskie (8,4 proc.). Z kolei najmniej utonięć zanotowano w województwach: podkarpackim i świętokrzyskim (po 2,1 proc.) oraz opolskim (2,8 proc.). Ofiarami utonięć byli głównie mężczyźni (91 proc.). Najmniej ofiar zanotowano wśród dzieci i młodzieży, a najwięcej wśród osób powyżej 60. roku życia. Z kolei najniebezpieczniejszymi miejscami do kąpieli były jeziora (32,9 proc.), rzeki (16,1 proc.) oraz stawy (12,6 proc.).
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, żeby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także wkładać kapok, będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.
RCB przestrzega, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.
Polecany artykuł: