Wśród 33 darów przekazanych przez instytucje oraz osoby prywatne znajdują się repliki kolii bursztynowej "Qule", przygotowanej dla Księżnej Cambridge Kate oraz spinki mankietowe "Elipse" przygotowanej dla księcia Cambridge Williama, które ofiarował brytyjskiej parze książęcej Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz jako osobisty upominek ze Światowej Stolicy Bursztynu. Naszyjnik składa się z elementów złotych próby 585/14 K, naturalnego bursztynu bałtyckiego w kolorze mlecznym w kształcie kuli oraz łańcuch pokryty unikalną czarną powłoką. Spinki Mankietowe "Elipse", wykonane ze srebra próby 925, pokrytego szlachetną powłoką rodową oraz wiśniowego bursztynu bałtyckiego zostały zaprojektowane przez profesora Sławomira Fijałkowskiego.
>>>Jakie są warunki mieszkaniowe w Trójmieście? Okazuje się, że najlepsze w Polsce! [RANKING]
- Nasza firma od lat wspiera promocję bałtyckiego bursztynu na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że Muzeum Bursztynu jest jedną z najważniejszych placówek, w których turyści z najodleglejszych zakątków świata mogą poznać historię, różnorodność i piękno bursztynowej biżuterii. Od początku byliśmy przekonani, że nasze najbardziej wyjątkowe eksponaty znajdą w Muzeum swoje godne miejsce – mówi Krzysztof Król, rzecznik firmy S&A, która przekazała repliki do Muzeum Bursztynu.
Dzięki producentowi każdy będzie mógł się poczuć jak członek brytyjskiej rodziny królewskiej. Od 6 grudnia 2017 r. w sklepie S&A w Zespole Przedbramia, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu będzie można nabyć limitowaną serię replik biżuterii księżnej Kate oraz księcia Williama. Eksponaty, które zobaczymy na wystawie to nie tylko repliki ekskluzywnej biżuterii brytyjskiej rodziny królewskiej. Zobaczymy tam również inne podarunki.
>>> ORP "Kormoran" już oficjalnie w Marynarce Wojennej Polski. Zobaczcie, jak wygląda! [ZDJĘCIA]
Cenne bursztynowe pamiątki
Najliczniejszą grupę stanowi kolekcja wykonana przeważnie w czasach Polskiej Republiki Ludowej. 11 darów z lat 1965-2008 przekazali spadkobiercy artystów Pawła i Marii Fietkiewiczów, a 18 - Tadeusz Befinger. - Medaliony, wisiory, krzyż zachwycają pięknem pejzaży, którzy artyści odkryli w bursztynie – mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.
- Medal „De nihilo nihil fit” przekazany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymaliśmy z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu. Cennym darem jest bursztynowe godło Polski, które pomorski samorządowiec otrzymał od mera Bałtyjska Siergieja Wiktorowicza Mielnikowa. Sporą kolekcję przekazała rodzina Fietkiewiczów oraz Tadeusz Befinger. Doceniamy wkład instytucji i jednostek w rozwój Muzeum Bursztynu, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
28 czerwca 2017 roku, z okazji Światowego Dnia Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich podarował Muzeum Bursztynu sukienkę autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka, pochodzącą z kolekcji „Bursztynowa Jedenastka” przygotowanej z okazji piłkarskich mistrzostw EURO 2012. Była ona pokazywana podczas Gali Mody i Bursztynu w 2012 r. Stroje uzupełnia biżuteria z naturalnych, lekko szlifowanych bursztynów, autorstwa Danuty Burczik-Kruczkowskiej.
>>>Grozi im wyginięcie, a na wolności żyje ich tylko pięćdziesiąt! Cztery z nich trafiły do gdańskiego zoo
- Eksponat ma także znaczenie historyczne ze względu na rangę wydarzenia, którego współgospodarzem w 2012 r. był Gdańsk. W kolorystyce kolekcji dominuje czerwień i biel. Ubrania uszyte są z tkanin naturalnych i syntetycznych, nawiązują do stylistyki piłkarskich strojów. Zdobią je nadruki z numerami najlepszych piłkarzy w historii krajów, których gościliśmy na bursztynowym stadionie w gdańskiej Letnicy – mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu z Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Cenne wyroby z bursztynu bałtyckiego będzie można zobaczyć na wystawie czasowej, która rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 18 marca 2018 r.