Rocznica stanu wojennego. Polacy przeżyli piekło! [ZDJĘCIA]

i

Autor: creative commons Rocznica stanu wojennego. Polacy przeżyli piekło! [ZDJĘCIA]

Rocznice wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia '70. Co przygotował IPN w Gdańsku oraz Gdyni? [PROGRAM]

2021-12-09 8:30

Rocznice wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia '70 już za moment. IPN zaplanował wystawy, uroczystości, akcje społeczne, odznaczenia, publikacje, dyskusje online, spacery historyczne oraz gry mobilne. Wszystko to składa się na organizowane przez IPN w Gdańsku oraz Gdyni tegoroczne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia '70. Zobacz szczegółowy program.

Program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia '70 przedstawiono w środę na konferencji prasowej w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, o godz. 15.30 w Sali BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6) odbędzie się prezentacja broszury IPN "Różne oblicza stanu wojennego" oraz okolicznościowej monety NBP "Pamięci ofiar stanu wojennego". W wydarzeniu wezmą udział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku Wiktor Kamiński. Tego samego dnia o godz. 17.30 na Placu Solidarności w Gdańsku odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz modlitwa za ofiary stanu wojennego pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Organizatorem tej uroczystości jest Stowarzyszenie "Godność". O godz. 18.30 Federacja Młodzieży Walczącej na Targu Rakowym w Gdańsku złoży kwiaty pod pomnikiem Antoniego Browarczyka. To część akcji "Zapal światło wolności".

Z okazji 51. rocznicy Grudnia '70, w piątek, 17 grudnia 2021 roku, o godz. 14.30 w sali BHP odbędzie się wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności. W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. IPN przeprowadzi też akcje edukacyjne w mediach - TVP Gdańsk przedstawi cykl "Epitafium Ofiar Grudnia ‘70", a "Dziennik Bałtycki" wydrukuje dodatek „Stan wojenny po 40 latach". Przygotowana jest również strona internetowa "Stan wojenny w Gdańsku 1981–1983" i interaktywna ścieżka edukacyjna, czyli spacer historyczny "Śladami stanu wojennego w Gdańsku". Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Gdańsku Daniel Czerwiński powiedział, że działania naukowe odbędą się zarówno w Gdańsku i w Bydgoszczy, gdzie dwa dni temu odbyła się konferencja "Stan wojenny po 40 latach. Nowe spojrzenie".

- W Gdańsku z uwagi na obostrzenia epidemiczne chcemy przejść w sferę internetu. Organizujemy debatę, która odbędzie się w sali BHP, natomiast będzie dostępna na żywo na Facebooku IPN, a potem na kanale IPN w serwisie Youtube "Czy stanu wojennego można było uniknąć?" Takie dość przewrotne pytanie. W dyskusji wezmą udział specjaliści zajmujący się tą tematyką - dodał Czerwiński.

Sonda
Czy jesteś dumny z polskiej historii?

W siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w piątek 10 grudnia odbędzie się prezentacja wystawy IPN "Stan wojenny 1981-1983". W piątek, 17 grudnia 2021 roku, o godz. 11. na stacji SKM Wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa złożą kwiaty pod tablicą poświęconą młodym ofiarom Grudnia '70 w Gdyni oraz będą kolportować broszurę "Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim. Pamięci ofiar zbrodni komunistycznej". Władze IPN w Gdańsku zaplanowały też konkursy, spacery historyczne oraz quizy.

Groby znanych Polaków nieopłacone. Grozi im likwidacja!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki