Specjalnością Formozy jest udział w niekonwencjonalnych działaniach morskich, dywersji, działaniach na tyłach wroga czy działaniach zwiadowczych. Żołnierze Formozy, to świetnie wyszkoleni specjaliści, którzy do tej pory służyli w Grupach Specjalnych Płetwonurków oraz Morskiej Jednostce Działań Specjalnych. Ich doświadczenie zostało potwierdzone między innymi na wojskowych misjach poza granicami kraju. Do najsłynniejszych działań, należy: udział w II Wojnie w Zatoce Perskiej, Iraku i misji w Afganistanie.
Formoza jest jednocześnie ściśle związana z Gdynią. To właśnie tutaj jednostka ma swoją bazę, a sama nazwa formacji nawiązuje do poniemieckiej torpedowni na terenie Oksywia.
Oficjalnym symbolem i odznaką rozpoznawczą Formozy jest tzw. Paskuda, będąca głową potwora-węża morskiego, z wysuniętym językiem, wynurzająca się z głębin i skomponowana z kotwicą. Wąż jest symbolem sprytu i waleczności natomiast kotwica jest analogią do działania jednostki w środowisku wodnym oraz przynależności do Marynarki Wojennej.
Formoza szuka komandosów
Na początku trzeba sobie powiedzieć jasno, że zostać komandosem Formozy to zadanie, które udaje się nielicznym. Wyśrubowane normy oraz mordercze testy dla wielu okazują się barierą nie do przeskoczenia. Ta sztuka udaje się średnio 1 na 10 kandydatów.
Najbliższa rekrutacja do Formozy będzie prowadzona w I kwartale 2017 roku. Pierwszym etapem jest przesłanie prawidłowo wypełnionej ankiety. Termin jej składania upłynie 31 stycznia 2017 roku. Później zaczynają się prawdziwe schody - kandydaci zostaną poddani testom psychologicznym i wyczerpującym testom sprawnościowym.
Dodatkowo, żeby przystąpić do procesu rekrutacji, trzeba się wcześniej wylegitymować odpowiednim stażem w innych służbach mundurowych: policji, wojsku czy służbie więziennej. Każdy kolejny nabór do Formozy cieszy się dużym zainteresowaniem, a średnio o mundur w specjalnej jednostce ubiega się 200-300 chętnych.
Szczegółowe informacje o rekrutacji można znaleźć TUTAJ