Sinice nad Bałtykiem nie odpuszczają. Zamknięto kolejne kąpieliska

i

Autor: Shutterstock (2) Sinice nad Bałtykiem nie odpuszczają. Zamknięto kolejne kąpieliska

W tych miejscach nie wolno się kąpać

Sinice nad Bałtykiem. Inspektorzy zamknęli kolejne sześć kąpielisk

Zostały jeszcze niecałe dwa tygodnie wakacji, jednak tych którzy wybrali się nad Bałtyk może czekać niemiłe zaskoczenie. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w środę, 21 sierpnia poinformował o zamknięciu kolejnych kąpielisk. Powód? Sinice.

Tu nad Bałtykiem nie wolno się kąpać. Jest zakaz z powodu sinic

W środę, 21 sierpnia sanepid wydał zakaz kąpieli na pięciu kąpieliskach na Pomorzu. Kąpieliska zamknięto z powodu zakwitu sinic. Na bieżąco informacje o stanie wody są podawane w serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Czerwone flagi wywieszono na dwóch kąpieliskach w Gdyni: Śródmieściu i Redłowie, na kąpielisku w Mikoszewie oraz na dwóch kąpieliskach w Stegnie.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ sanepid wprowadził zakaz kąpieli również nad jeziorem Drawsko w Czaplinku. Tu zakaz został wprowadzony już wcześniej.

Z kolei od wtorku, 20 sierpnia przez zakwit sinic nie można korzystać z uroków kąpieli na czterech kąpieliskach w Zachodniopomorskim.

Czym grozi kąpiel w zanieczyszczonej wodzie?

U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów
  • Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne.

Czym są sinice?

Sinice taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. 

Sinice w Jeziorku Czerniakowskim. Warszawiacy lekceważą zakaz kąpieli

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki