Sinice w Bałtyku to niestety przekleństwo turystów, którzy lubią spędzać upalne dni na plaży. Zjawisko zakwitu sinic potrafi skutecznie zepsuć wakacje, na które czekamy miesiącami. Gdy pojawią się w wodzie, wiąże się to tylko z jednym - absolutnym zakazem kąpieli. Kontakt z sinicami może mieć nieprzyjemne i często poważne konsekwencje dla naszego zdrowia - od wysypki, przez zaczerwienienie spojówek po poważne dolegliwości żołądkowe - biegunkę, wymioty i bóle brzucha.
Sinice są jednymi z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Te bakterie mogą osiedlać się w ekosystemach, które są wyjątkowo niegościnne. Występują w glebie, skałach, a także w wodzie - zarówno słonej jak i słodkiej. Wytrzymują również bardzo wysokie temperatury.
Czytaj też: Pomorskie: Oszpecili bezdomnego, nacinając mu uszy. Grozi im długi pobyt za kratami
Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy, które wyglądają jak rozlana farba, galareta lub płatki unoszące się na powierzchni wody.
Gdzie są sinice?
Z powodu zakwitu sinic, w środę, 30.06.2021 r. na kilku plażach w Trójmieście i okolicach wywieszono czerwone flagi. Oznacza to całkowity zakaz wchodzenia do wody. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. na kilku plażach w Gdyni i Sopocie. Sytuacja może się zmieniać dosłownie z godziny na godzinę, ze względu na możliwość ich przemieszczania się.
Szczegółowe informacje znajdziecie w galerii powyżej, a także w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak długo trwa zakwit sinic?
Przewidywanie występowania zakwitów sinic jest bardzo trudne. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych, słaby wiatr oraz brak opadów. Dlatego nie da się ustalić, kiedy sinice pojawią się w wodzie i jak długo ich obecność będzie się utrzymywać.
Czytaj też: Gdańsk: Wiozła kokainę i 2-letniego synka. Wcześniej policja zatrzymała jej męża