Bałtyk: Raport NIK: Zagrażają nam dwa niemieckie statki!

i

Autor: wikimedia.org/zdjęcie poglądowe Bałtyk: Raport NIK: Zagrażają nam dwa niemieckie statki!

ŚMIERTELNE niebezpieczeństwo w Bałtyku?! NiK: Zagrażają nam dwa NIEMIECKIE statki!

2020-11-17 22:35

Niepokojący wynik kontroli NIK. Na dnie Morza Bałtyckiego wciąż zalegają wraki statków i broń chemiczna, wszystko pozostałości po II Wojnie Światowej. W polskich obszarach morskich ma spoczywać ponad 400 wraków, a w tym ok. 100 w samej Zatoce Gdańskiej. Wytypowano dwa niemieckie wraki, które budzą szczególny niepokój.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli "Przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego" we wtorek (18 listopada) podczas obrad sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Według NIK administracja morska oraz ochrony środowiska nie rozpoznaje zagrożeń i też nie szacuje ryzyka" - czytamy.

Dyrektor delegatury NIK w Gdańsku tłumaczy zaniepokojenie korozją wraków na dnie Bałtyku, stale zwiększającym się wykorzystaniem dna morza i amunicją chemiczna. Wszystkie te czynniki prowadzą do wzrostu ryzyka "uwolnienia materiałów niebezpiecznych".

Raport NIK: Niebezpieczeństwo pod powierzchnią Bałtyku. Zagrażają nam niemieckie wraki?

W raporcie wskazano na konkretne jednostki, które mogą zagrażać nam najbardziej. Wymieniono niemieckiego:

  • "Stuttgart'a" - jednostka Kriegsmarine zatopiona w październiku 1943 r.),
  • "Franken'a" -  transportowiec dla wojska o długości 179 m, zatopiony 8kwietnia 1945 r.).

Pierwszy z nich jest statkiem szpitalnym. Leży na dnie Zatoki Puckiej i to wokół niego jest najbardziej skażone środowisko dna morskiego.

Szefowa gdańskiego NIK zaznaczyła, że wokół wraku stale powiększa się plama oleju. Wytworzyła się tam strefa, w której zanikły wszelkie formy życia.

Przeprowadzona analiza wskazała, że na polskim dnie spoczywa w sumie 400 wraków, z czego 100 jest w samej Zatoce Gdańskiej.

Kontrolę przeprowadzono w dniach 10 czerwca - 1 sierpnia 2019 r., a obejmowała lata 2016-19. Przeprowadzoną ją w ministerstwach gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, środowiska, Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, Urzędach Morskich Gdyni, Słupsku i Szczecinie.

Rozłam w PiS. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc.156

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki