Smog - co to jest i kiedy występuje?
Smog to mgła, w której skład wchodzi mnóstwo bardzo szkodliwych dla ludzi i środowiska naturalnego substancji. Oddychanie smogiem może nasilać objawy alergii i wywoływać choroby płuc, a nawet nowotwory.
Smog aerozolowy (zimowy) to zjawisko występowania wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu. Można go zaobserwować głównie w okresie jesienno-zimowym. Składają się na niego jednocześnie trzy czynniki. Pierwszym jest pierwotna emisja pyłu do powietrza. Drugi to emisja zanieczyszczeń gazowych do powietrza i powstawanie pyłu wtórnego w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w atmosferze. Trzecim czynnikiem są warunki meteorologiczne, sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń, takie jak cisza wiatrowa, silna inwersja termiczna, zamglenie czy średnia dobowa temperatura powietrza poniżej 5 stopni Celsjusza. Sytuacje takie mogą mieć charakter lokalny, regionalny, a nawet ponadregionalny, gdy dotyczą znacznego obszaru Polski lub także krajów ościennych. Mogą trwać od jednego do kilku dni, a w przypadkach ekstremalnych nawet kilkanaście dni.
Smog w Gdańsku - aktualne pomiary
O godzinie 11:00 we wtorek (22 października) stacja w Nowym Porcie wykazuje bardzo dobry indeks jakości powietrza dla wszystkich trzech pomiarów. Podobnie jest w przypadku Szadółek. Na Stogach, we Wrzeszczu i Śródmieściu pomiary PM10 i PM2,5 są dobre, a pozostałe bardzo dobre.
O jakości powietrza w Gdańsku przeczytać można w aktualizowanym raporcie na dedykowanej stronie internetowej oraz na tablicach informacyjnych przy przystankach autobusowych i tramwajowych.