Nad zestawieniem pracował zespół naukowców, którzy wzięli pod uwagę dziesięć obszarów, wpływających na jakość życia mieszkańców. Wyróżnione zostały następujące kategorie.
- Edukacja,
- Czas wolny,
- Mieszkania,
- Samorząd,
- Praca,
- Środowisko,
- Społeczność,
- Bezpieczeństwo,
- Zdrowie,
- Komunikacja.
Mieszkanie czy akademik? Gdańsk, Sopot czy Gdynia? Jak znaleźć dobre lokum dla studenta w Trójmieście?
Sklasyfikowano wszystkie miasta na prawach powiatu. Wpływ poszczególnych wyznaczników na końcowy rezultat nie był przypadkowy. - Do określenia wag użyliśmy metod statystycznych rekomendowanych przez OECD i Joint Research Centre Komisji Europejskiej, co pozwoliło na zminimalizowanie niepożądanego wpływu arbitralności - informują autorzy rankingu. Zestawienie zostało przygotowane przez tygodnik "Polityka" i Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Polecany artykuł:
Każdy internauta ma szansę indywidualnie określić wagę poszczególnych wyznaczników, dzięki czemu uzyska wynik dopasowany do swoich oczekiwań wobec miasta. Wówczas rezultaty mogą się znacznie od siebie różnić. Jak czytamy w opisie rankingu, wysokie miejsce nie musi oznaczać, że miasto znalazło się w czołówce we wszystkich kategoriach.
Franken spowoduje katastrofę ekologiczną?! 1,5 miliona litrów ropy może wyciec do Bałtyku
Spójrzmy jednak na wyniki ogólne, w których Trójmiasto prezentuje się doskonale. Na czele znajdziemy Sopot, który wyprzedza Warszawę i Kraków. Zaraz za podium uplasowały się Poznań i Rzeszów. Na szóstym miejscu jest Gdańsk, a za nim Wrocław i Opole. W czołowej dziesiątce zmieściły się jeszcze Gdynia i Olsztyn.