Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy przyjechali do Sopotu w nocy z piątku na sobotę i trafili do mieszkań swoich rodzin i znajomych już mieszkających w Sopocie. W związku z trwającymi cały czas na terytorium Ukrainy działaniami zbrojnymi, władze miasta spodziewają się napływu większej liczby uciekinierów, głównie kobiet i dzieci. Wiele z tych osób jest kierowanych przez punkty recepcyjne utworzone w przygranicznych miejscowościach, niektórzy natomiast przyjeżdżają na własną rękę do rodzin już mieszkających na terenie województwa pomorskiego.
– Sopot jest solidarny, sopocianie są solidarni. Kiedy tylko była taka potrzeba zawsze nieśliśmy pomoc pokrzywdzonym. Swój nowy dom znalazły u nas rodziny polskich repatriantów, uchodźcy polityczni z Białorusi, a także rodzina uciekająca z Donbasu podczas pierwszej agresji Rosji na Ukrainę. Teraz naszego wsparcia pilnie potrzebują Ukraińcy. Barbarzyńska, rozpętana przez Rosję wojna trwa i nie możemy zostawić naszych sąsiadów bez pomocy – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Sopot jest przygotowany na przyjęcie natychmiast kilkudziesięciu osób. Miasto zgłosiło do wojewody 50 miejsc hotelowych z wyżywieniem. W przypadku większej liczby uchodźców będą oni kwaterowani w większych obiektach, jak np. sale gimnastyczne. Tworzymy i uzupełniamy bazę tłumaczy i psychologów posługujących się językiem ukraińskim. W szkołach pracują asystentki międzykulturowe, a szkoły, przedszkola i żłobki w Sopocie przygotowują się do przyjęcia większej liczby dzieci cudzoziemskich. Ponadto Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza do kontaktu osoby chcące pomagać jako wolontariusze. Biuro SCOPiW jest czynne od poniedziałku do piątku, od 8.30 do 16.30. Kontakt e-mail: [email protected], tel.: 729 863 777 lub 58 341 83 52.
Polecany artykuł:
Miasto Sopot prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Potrzebne są: NIEUŻYWANA, NOWA odzież dla kobiet i dzieci, a także żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki higieniczne i środki czystości oraz środki opatrunkowe. Wszystkie rzeczy można przynosić przez całą dobę do Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27. Podajemy też link do ankiety, w której mieszkańcy Sopotu mogą deklarować swoją chęć pomocy i różne jej formy, jak np. możliwość przyjęcia osób pod swój dach, zapewnienia pracy, pomoc przy tłumaczeniach czy wsparcie psychologiczne. Ankieta pomoże w koordynowaniu działań pomocowych miasta.