Budżet obywatelski w Sopocie wszedł w nową fazę. Wczoraj ruszyło głosowanie na tegoroczne projekty. - Mieszkańcy wybierają pięć inwestycji ogólnomiejskich i pięć projektów lokalnych. Głosy w projektach lokalnych można oddawać na wszystkich listach lokalnych tak, aby w sumie było ich maksymalnie pięć. Głosujący może więc oddać głos w każdym okręgu, niekoniecznie tylko w tym, w którym mieszka - przekazała Katarzyna Alesionek z Urzędu Miejskiego w Sopocie. - Ponadto głosujący mają prawo wyrazić negatywną opinię na temat jednego projektu z listy zadań ogólnomiejskich i z listy zadań lokalnych. Gdy głosy negatywne osiągną 50 procent głosów oddanych pozytywnie, o skierowaniu projektu do realizacji zdecyduje zajmująca się budżetem obywatelskim komisja rady miasta - wyjaśniła urzędniczka. W sumie do sopockiego budżetu partycypacyjnego na 2022 rok zgłoszono 265 projektów. Pozytywną weryfikację przeszły 163 projekty i one będą głosowane. - Niektóre były bardzo podobne, więc po ich połączeniu, na kartach do głosowania znalazły się w sumie 144 projekty, w tym 64 ogólnomiejskie i 80 lokalnych - poinformowała Alesionek.
Wśród propozycji są m.in. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, nowa karetka dla sopockiego WOPR, bezpłatny bon na dwa wydarzenia kulturalne i sportowe, darmowe przejazdy taksówkami dla wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat, a także organizacja zajęć sportowych dla dorosłych na świeżym powietrzu i bezpłatna wypożyczalnia elektrycznych rowerów towarowych cargo. Wiele pomysłów dotyczy utworzenia nowych miejsc wypoczynku i rekreacji oraz zagospodarowania terenów zielonych, ekologii czy ochrony środowiska. Proponowane jest m.in. ustawienie nowych koszy na śmieci przy ulicach Malczewskiego, Chodowieckiego, Księżycowej, Okrężnej i 23 Marca, a nawet budowa tężni solankowej oraz utworzenie parku kieszonkowego przy alei Niepodległości.
W budżecie obywatelskim sopocianie mogą głosować przez stronę www.sopot.pl/bosopot oraz w mobilnych punktach. Znajdziemy je w różnych zakątkach miasta, np. przy większych punktach handlowych, na osiedlach czy podczas pikników sąsiedzkich. Kartę do głosowania można zostawić również w specjalnej skrzynce, która przez całą dobę jest dostępna przed urzędem miasta.