Mafia  lekowa

i

Autor: Policja

Sprzedawali za granicę leki zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Policjanci z Gdańska rozbili mafię lekową!

2019-10-03 15:54

W środę (2 października) policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu miejsc, przeszukali apteki, mieszkania oraz miejsca przechowywania dowodów. Zatrzymano 16 osób - członków tzw. mafii lekowej, grozi im do 10 lat za kratkami.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją leków na bardzo dużą skalę, a także wywozem leków za granicę.

Sprawcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Działalność przestępców dotyczyła m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Poprzez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków ratujących życie pacjentów.

Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni - czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami.

Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą doprowadziła do ustalenia kilkunastu firm, m.in. fikcyjnych przychodni i aptek biorących udział w tym przestępczym procederze, a także osób zaangażowanych w prowadzenie tej nielegalnej działalności.

- Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, oraz Warszawy i Włocławka. Przeszukano także pomieszczenia zajmowane przez firmy uczestniczące w przestępczym procederze. Zatrzymano 16 osób i zabezpieczono leki w ilości około 1900 opakowań, a także dokumentację finansowo – księgową i sprzęt elektroniczny. Zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem. W akcji w samym Trójmieście brało udział 200 funkcjonariuszy i przeszukano ponad 30 miejsc w różnych miejscach kraju - opisuje policja.

Jak podaje policja, zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zorganizowanej grupy legalizowali osiągane zyski dzięki utworzonym w tym celu podmiotom i wystawianiu dokumentacji w postaci umów i faktur pozorujących transakcje gospodarcze. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tys. złotych a także pieniądze - ponad pół miliona złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Zatrzymane osoby podejrzewane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nakłanianie do składania fałszywych zeznań oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nieodpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nieobjętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo grozi kara 10 lat więzienia.

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki