Baszta Jacek przeszła metamorfozę

i

Autor: Archiwum serwisu Baszta Jacek przeszła metamorfozę

Średniowieczna Baszta Jacek jak nowa! Remont i... niespodzianka. Budowla skrywała tajemnicę [WIDEO]

2016-07-08 13:03

10 miesięcy i jest! Gdańska baszta z przełomu XIV i XV wieku przeszła gruntowny remont. Oczyszczona elewacja, wykonana izolacja przeciwwilgociowa, wyremontowana klatka schodowa, nowa stolarka okienna i drzwiowa - baszta Jacek była poddawana różnym zabiegom, które sprawiły, że ta średniowieczna budowla odzyskała dawny blask. 

Na "lifting" zabytkowej baszty miasto przeznaczyło 380 tys. zł. Podczas prac remontowych nie tylko odrestaurowano mury budowli, ale i... odkryto jeden z jej sekretów. Okazało się, że pierwotnie Basza Jacek była wyższa niż obecnie. - Baszta posadowiona była wcześniej ok. 1,5 m niżej niż teraz, była bardziej wysmukła. Obrazuje to jak stopniowo podnosił się teren – mówi Maria Zakrzewska, która kierowała pracami konserwatorskimi. 

- Inwestując w obiekty zabytkowe wypełniamy swoje zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. I dzięki zakończonym właśnie pracom konserwatorskim Baszty Jacek, możemy dziś śmiało powiedzieć, że przekazujemy ten niezwykle wartościowy obiekt w należytym stanie kolejnym pokoleniom gdańszczan – zaznacza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Baszta Jacek wybudowana została na przełomie XIV-XV wieku w północno-zachodnim narożniku murów obronnych Głównego Miasta. Położona jest u zbiegu ulicy Pańskiej i Podwale Staromiejskie. Jej nazwa pochodzi od św. Jacka Odrowąża – Dominikanina żyjącego w latach 1183 – 15.08.1257 (za rok mija 760 lat od śmierci Świętego Jacka). W 1556 roku (460 lat temu) – podjęto decyzję o zadaszeniu baszty, tzw. zwieńczeniem namiotowym. Baszta ma 10 kondygnacji (2 w podziemiach) i 36 m wysokości.

Zobaczcie, jak prezentuje się odnowiona baszta! 

Zobacz też: Wielka wichura na Pomorzu i ucieczka plażowiczów [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki