Na "lifting" zabytkowej baszty miasto przeznaczyło 380 tys. zł. Podczas prac remontowych nie tylko odrestaurowano mury budowli, ale i... odkryto jeden z jej sekretów. Okazało się, że pierwotnie Basza Jacek była wyższa niż obecnie. - Baszta posadowiona była wcześniej ok. 1,5 m niżej niż teraz, była bardziej wysmukła. Obrazuje to jak stopniowo podnosił się teren – mówi Maria Zakrzewska, która kierowała pracami konserwatorskimi.
- Inwestując w obiekty zabytkowe wypełniamy swoje zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. I dzięki zakończonym właśnie pracom konserwatorskim Baszty Jacek, możemy dziś śmiało powiedzieć, że przekazujemy ten niezwykle wartościowy obiekt w należytym stanie kolejnym pokoleniom gdańszczan – zaznacza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Baszta Jacek wybudowana została na przełomie XIV-XV wieku w północno-zachodnim narożniku murów obronnych Głównego Miasta. Położona jest u zbiegu ulicy Pańskiej i Podwale Staromiejskie. Jej nazwa pochodzi od św. Jacka Odrowąża – Dominikanina żyjącego w latach 1183 – 15.08.1257 (za rok mija 760 lat od śmierci Świętego Jacka). W 1556 roku (460 lat temu) – podjęto decyzję o zadaszeniu baszty, tzw. zwieńczeniem namiotowym. Baszta ma 10 kondygnacji (2 w podziemiach) i 36 m wysokości.