- Część użytkowników roweru metropolitalnego Mevo, których wypowiedzenia zostały przeanalizowane i uwzględnione do 22 listopada 2019 roku, otrzymała tego dnia zwrot środków ze swoich kont w systemie Mevo. Tego samego dnia do sądu został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki NB Tricity. Oznacza to, że dalsze zobowiązania tej spółki będą rozpatrywane i regulowane w odpowiedniej procedurze, zgodnie z przepisami prawa upadłościowego - przekazała mediom w oświadczeniu firma Nextbike.
- Zwrócone zostały środki z kont klientów, których wartość w dniu wypowiedzenia umowy przekraczała saldo 0 zł. Odnośnie do wszystkich pozostałych osób, które złożyły lub złożą formalnie poprawne wypowiedzenie umowy, decyzje w sprawie zwrotu środków będą podejmowane w postępowaniu upadłościowym, tak jak w odniesieniu do wszystkich innych zobowiązań spółki NB Tricity - tłumaczą przedstawiciele Nextbike.
Umowa z 2018 roku obejmowała zabezpieczenie wykonania umowy w formie gwarancji bankowej na rzecz OMGGS w kwocie 4 milionów złotych. Pieniądze zostały wypłacone, w związku z czym zleceniodawca projektu dysponuje już tymi środkami. - Kara umowna ma funkcję przede wszystkim odszkodowawczą, a więc ma rekompensować poniesione szkody. Środki z niej uzyskane mogą zatem zostać wykorzystane na pokrycie przez OMGGS kosztów związanych z zerwaniem umowy - czytamy w oświadczeniu.
OMGGS wypowiedział umowę NB Tricity 28 października 2019 roku, nie zgadzając się na zaproponowane działania restrukturyzacyjne spółki. - Nextbike Polska nie był stroną umowy w sprawie zamówienia publicznego, której przedmiotem było „Świadczenie polegające na dostawie, uruchomieniu oraz zarządzaniu i kompleksowej eksploatacji systemu roweru metropolitalnego OMGGS”. Nie jest więc zasadne kierowanie do Nextbike Polska przez Zamawiającego jakichkolwiek roszczeń w oparciu o zapisy powyższej umowy - zastrzegają przedstawiciele spółki.