Protestujący organizują się za pośrednictwem Facebooka i innych popularnych portali społecznościowych. Zamierzają zaprotestować przeciwko planowanym zmianom.
ACTA 2. Na czym polega? O co w tym chodzi?
Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe narzędzie, które ma posłużyć do ochrony praw autorskich. Zdaniem przeciwników może chodzić o podporządkowanie rynku informacji największym korporacjom medialnym.
Największe kontrowersje budzą dwa artykuły:
Art. 11 - wprowadza obowiązkową opłatę za dzielenie się materiałami w sieci, co oznacza zahamowanie przepływu informacji, pozbycie się małych wydawców oraz ograniczenie nawet linkowania do stron (tzw. "podatek od linków").
Art. 13 - dotyczy właścicieli platform internetowych, którzy będą musieli zapewnić o legalności zamieszczonych treści. Oznacza to, że treści użytkowników platform (np. Facebook, Twitter, Google) będą obowiązkowo monitorowane. - Bezpośrednio uderza to w swobodę wymiany informacji, prawo do prywatność czy wolność wypowiedzi - twierdzą organizatorzy protestów.
Sopot kontra Airbnb. Sprawa trafiła do Sejmu! [WIDEO]
Celem demonstracji jest nakłonienie polskich europosłów do głosowania przeciwko unijnemu projektowi. Organizatorzy wydarzeń zachęcają do zapoznania się z informacjami na temat dyrektywy oraz przynoszenia transparentów.
Protesty w kilkudziesięciu polskich miastach mają zwiększyć społeczne zaangażowanie w tę sprawę. Petycje można podpisać na stronach:
- www.saveyourinternet.eu/pl
- createrefresh.eu/take-action
#StopACTA2 w Gdańsku: Gdzie odbędzie się protest?
Większość protestów odbędzie się już w piątek (29 czerwca). W Gdańsku internauci manifestować będą tego dnia od godziny 18:00 na Długim Targu. Więcej informacji zamieszczono na stronie wydarzenia na Facebooku.
Mundial 2018: Skandal w meczu Polska - Japonia! Znamy wszystkie pary 1/8 finału [TERMINARZ]