Projekty "Biurowców przyszłości" powstawały w ramach współpracy Politechniki Gdańskiej i Infuture hatalska foresight institute, organizacji, która zajmuje się opisywaniem najważniejszych trendów mających wpływ na gospodarkę. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej mieli za zadanie przygotować projekty z zakresu designu spekulatywnego. Musieli więc zaprojektować biurowce, które mogłyby funkcjonować w przyszłości.
Studenckie projekty miały być osadzone w rzeczywistości, ale jednocześnie uwzględniać wizję związaną z podstawami nauki. Nie wystarczyło jednak zaprojektować budynków, których konstrukcje będą zgodne z prawami fizyki, ale poszerzenie ich koncepcji o to, jakie technologie będą wykorzystywane w przyszłości i w jakim kierunku zmierza nie tylko sama architektura, ale również społeczeństwo.
Zwieńczeniem warsztatów był konkurs zorganizowany wspólnie z firmą Skanska, na projekty biurowców przyszłości. Zgłoszonych zostało 38 prac, które ukazywały budynki stworzone z przeróżnych materiałów i budowane pod wodą, na wodzie, pod ziemią czy na Marsie. Jury wybrało trzy najlepsze prace, które pokazują niezwykła wizję przyszłości. Projekty z jednej strony pokazywały świat szanujący naturę, z drugiej samowystarczalne. Nie zabrakło również koncepcji pokazujących biurowce w postapokaliptycznym świecie. Wybrane projekty trafiły do raportu "Living buildings. Przyszłość biurowców 2050", a także na łamy brytyjskiego portalu "Bisnow".