Szpital tymczasowy w Gdańsku ruszy za trzy dni! Tak będą walczyć z COVID-19. Znamy szczegóły

i

Autor: Google Street View Szpital tymczasowy w Gdańsku ruszy za trzy dni! Tak będą walczyć z COVID-19. Znamy szczegóły

Szpital tymczasowy w Gdańsku ruszy za trzy dni! Tak będą walczyć z COVID-19. Znamy szczegóły

2021-03-05 12:00

Szpital tymczasowy w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku otwarty od najbliższego poniedziałku (8 marca). Tego dnia uruchomionych zostanie 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Docelowy limit placówki to 400 pacjentów. Jak ma wyglądać leczenie chorych w nowym miejscu?

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o budowie szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG) już 12 listopada ubiegłego roku. Prace związane z przystosowaniem hal AmberExpo do nowej roli zakończyły się pod koniec stycznia. Od tego czasu placówka była w gotowości na przyjęcie pierwszych pacjentów. W czwartek (4 marca) Marcin Tymiński z biura prasowego wojewody pomorskiego poinformował, że szpital tymczasowy w Gdańsku zostanie otwarty 8 marca. - Minister zdrowia wydał decyzję o uruchomieniu w nim pierwszych 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. W razie potrzeby, liczbę miejsc dla chorych można zwiększyć. Docelowo szpital może przyjąć 400 pacjentów - przekazał Tymiński. Za koordynację działań leczniczych będzie odpowiadała spółka samorządu województwa pomorskiego, czyli Copernicus Podmiot Leczniczy.

Marcin Tymiński podkreślił, że placówka utworzona w AmberExpo to inwestycja nie tylko na czas pandemii COVID-19. Architektura, wyposażenie obiektu i powstała w nim infrastruktura techniczna pozwolą na wykorzystanie siedziby MTG w różnych sytuacjach kryzysowych. Wojewódzki plan zarządzania kryzysowego wymienia 19 niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą wystąpić na Pomorzu i spowodować masową katastrofę. To m.in. atak terrorystyczny, awaria przemysłowa czy skażenie chemiczne.

W budowę szpitala tymczasowego w halach AmberExpo zaangażowanych było ponad 500 osób. Jego powierzchnia wraz z infrastrukturą logistyczną to aż 21 tysięcy metrów kwadratowych. W toku prac wydzielone zostały tam sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe. Obiekt podzielono na dwie części: internistyczno-zakaźną oraz intensywnej terapii. Jest tu niezbędny sprzęt, m.in. respiratory, kardiomonitory, aparaty USG i RTG, defibrylatory, tomograf komputerowy oraz kamery monitorujące oddziały szpitalne i stan pacjentów. Ustawiono też zbiornik kriogeniczny z tlenem o pojemności 30 tysięcy litrów.

Wyposażenie i aparatura dla gdańskiej lecznicy pochodzi m.in. z Agencji Rezerw Materiałowych. Część sprzętu kupiła Grupa Lotos, czyli inwestor strategiczny.

koronawirus w Polsce wykresy wirus Polska 1 5 3 2021

i

Autor: GRAFIKA SE Maciej Turowicz

Szpital tymczasowy w Gdańsku to drugi taki obiekt w regionie. Od 5 stycznia działa szpital tymczasowy w budynku sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie. Do dyspozycji pacjentów są tam 44 łóżka. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, placówka jest przygotowana na przyjęcie 200 chorych. W obu wspomnianych szpitalach działają też punkty szczepień populacyjnych.

Prof. Antoni Dudek: Epidemia pokona PiS [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki