Spis treści
Zamach i śmierć Pawła Adamowicza
Angażował się w sprawy samorządowe, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, kochał sport i sztukę kulinarną. Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska w latach 1998 - 2019. 14 stycznia 2019 roku brał udział w finale WOŚP. Nie przypuszczał, że będzie ofiarą szaleńca. 27-letni Stefan Wilmont rzucił się na ofiarę z nożem. Na miejscu trwała długa walka o życie Adamowicza. Później walkę o uratowanie samorządowca stoczyli lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Niestety, całą Polską wstrząsnęła informacja o śmierci Pawła Adamowicza. Choć mija już 6 lat od tragicznych wydarzeń, pamięć o byłym prezydencie Gdańska wciąż jest żywa. Dowodem są zdjęcia, wykonane przy grobie Adamowicza i w miejscu, gdzie doszło do zamachu.
Tak wyglądają grób Pawła Adamowicza i miejsce tragedii
- Pamięć jest droższa od słów - czytamy na jednym ze zniczów. Na drugim widać naklejkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie brakuje świeżych kwiatów. Grób i miejsce tragedii wywołują ogromne emocje. - Wielu z nas jest trudno uwierzyć, jak szybko mija czas. Podzielę się w tym miejscu osobistą refleksją. Mimo, że prawie sześć lat jestem prezydentem Gdańska cały czas wydaje mi się, że to się nie wydarzyło, bo jest tak mało realne - mówiła prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Grób Pawła Adamowicza znajduje się w Bazylice Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Nasz reporter, który odwiedził to miejsce przekazał, że widać tam pamięć, którą gdańszczanie ofiarują byłemu prezydentowi. Od godz. 14.00 na Placu Solidarności rozpocznie się formowanie wielkiego serca ze zniczy dla Pawła Adamowicza. W tym roku połączone będzie to z młodzieżową akcją sprzeciwu wobec nienawiści pt. „Nie chcemy hejtu”.
W akcji wezmą też udział uczniowie innych gdańskich szkół. Akcję układania serca ze zniczy koordynować będzie młodzież Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze. Finał zaplanowano na godz. 16.30.