To jednocześnie znacznie więcej niż wynosi przeciętny czas podróżowania w innych częściach Polski, gdzie mieszkańcy przemieszczają się średnio przez 3 godziny i 1 minutę dziennie. Aglomeracja trójmiejska zajęła tym samym drugie miejsce w rankingu 10 aglomeracji, a dłużej podróżują jedynie mieszkańcy aglomeracji lubelskiej - średnio przez 3 godziny 47 minut dziennie. Z kolei najmniej czasu na przemieszczanie się poświęcają Poznaniacy z wynikiem 2 godziny 25 minut.
Z czasu poświęconego na poruszanie się niemal 56 proc., czyli 1 godzina i 56 minut, spędzane jest w odległości większej niż 500 metrów od domu. Pozostały czas poświęcony jest na poruszanie się wokół miejsca zamieszkania – chociażby na zakupach, spacerach z psem – bez określonego celu „podróży”.
Ile dziennie pokonujemy kilometrów? Tu też zaskoczenie
Równie ciekawie przedstawiają się wyniki dystansu, jaki dziennie pokonują mieszkańcy Trójmiasta. Okazuje się, że przemierzamy codziennie niemal 26 kilometrów. Najdłuższe odległości przebywają warszawiacy - średnio ok. 30 i pół kilometra dziennie i Lublinianie - nieco ponad 28 kilometrów. Na ostatnim miejscu z niecałymi 22 kilometrami uplasował się natomiast Wrocław.
Jak podkreśla Bartosz Barański, ekspert Instytutu Badań Outdooru, pokonywanie codziennie przez mieszkańców trójmiasta i okolic dziesiątek kilometrów nie oznacza oddalania się od domu na takie duże odległości - średni maksymalny dystans od miejsca zamieszkania do celu „podróży” wynosi tylko 7 kilometrów.
Jak zmierzono, ile czasu spędzamy "w podróży" i jaki dystans w tym czasie pokonujemy? Przez 14 do 28 dni grupa mieszkańców aglomeracji trójmiejskiej przemieszczała się ze specjalnym nadajnikiem GPS - mobiltestem, który rejestrował ich sposób poruszania się po rejonie.