Synoptycy z IMGW podsumowali wrzesień
W październiku skupiamy się na prognozach na kolejne tygodnie jesieni i okres Wszystkich Świętych, ale synoptycy z IMGW nie zapomnieli o podsumowaniu września. Kilka fragmentów z charakterystyki wybranych elementów klimatów może przyprawić o ból głowy. - Miniony miesiąc był 2. najcieplejszym wrześniem na świecie w historii pomiarów instrumentalnych (po wrześniu 2023 r.), ze średnią globalną temperaturą powietrza przy powierzchni ziemi wynoszącą 16,17°C, czyli o 0,73 stopnia wyższą od średniej z lat 1991-2020 - przekazali nam przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. My skupiliśmy się przede wszystkim na liczbach, związanych z Polską.
IMGW podsumowuje pogodę w Polsce. Temperatury oszalały
Ze statystyk i wykresów, przekazanych przez IMGW wynika, że średnia obszarowa temperatura powietrza we wrześniu 2024 r. wyniosła w Polsce 16,9 C i była aż o 3,2 stopnia wyższa od średniej wieloletniej (1991-2020) dla tego miesiąca (1991-2020).
Tegoroczny wrzesień pod względem termicznym był ekstremalnie ciepły niemalże w każdym regionie kraju, jedynie w Sudetach został sklasyfikowany jako miesiąc anomalnie ciepły - podaje IMGW w analizie, przesłanej mediom.
Co jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najciekawsze wnioski i dane:
- Najcieplejszym regionem Polski były Niziny z temperaturą 17,3°C (anomalia +3,4°C), najchłodniejszym – Sudety ze średnią 14,8°C (2,0 stopnia powyżej normy). Należy podkreślić, że wschodnie części Nizin oraz Pojezierzy charakteryzowały się średnią temperaturą powietrza przekraczającą 17°C (odpowiednio 17,6°C oraz 17,5°C).
- Najwyższą wartość temperatury powietrza (33,5 stopnia Celsjusza) odnotowano 3 września w Legnicy (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych).
- W całym miesiącu na aż 49 stacjach synoptycznych obserwowano temperatury powyżej 30,0°C.
- Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., wrzesień 2024 r. plasuje się na 2. pozycji, za najcieplejszym ubiegłorocznym (17,7°C)
- Przestrzenne zróżnicowanie temperatury powietrza we wrześniu pokazuje, że wartości średniej miesięcznej temperatury powietrza na prawie całym obszarze kraju przekroczyły 15°C. Najcieplej było w Warszawie (18,5°C), Terespolu (17,9°C), Mławie, Włodawie, Mikołajkach i Płocku (17,8°C) oraz Kętrzynie (17,7°C), najchłodniej zaś w Kłodzku (15,1°C), Jeleniej Górze (14,4°C) i Zakopanem (13,4°C).
- Najchłodniej (poza stacjami górskimi) było 30 września w Toruniu (–1,1°C).
Pogoda w Polsce oszalała. Opadów również bardzo dużo
Wysokie temperatury to jedno, ale warto również spojrzeć na liczby, związane z opadami. We wrześniu Polacy zmierzyli się z powodzią, która przypomniała nam wydarzenia z 1997 roku. Przekonaliśmy się o mocy żywiołu.
Obszarowo uśredniona suma opadów atmosferycznych we wrześniu 2024 r. wyniosła w Polsce 67,9 mm i była o 10,5 mm wyższa od normy dla tego miesiąca, określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Według klasyfikacji Kaczorowskiej miniony wrzesień należy zaliczyć do miesięcy wilgotnych - wskazuje IMGW.
- Podkreślić należy, że wrzesień 2024 r. charakteryzował się w Polsce wyjątkowo skrajnymi przestrzennie opadami atmosferycznymi (na południu kraju wystąpiła powódź, podczas gdy na północnym wschodzie zanotowano poniżej 30% normy) - dodają eksperci z IMGW.
Nad analizą pracowali eksperci z Zakładu Meteorologii i Klimatologii IGMW-PIB w składzie:
- dr Michał Marosz,
- dr Dawid Biernacik,
- mgr Klaudia Kusek,
- mgr inż. Kamila Wasielewska,
- mgr Michał Kitowski.