Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Tu najczęściej wybór pada na angielski i niemiecki.
- My akurat piszemy angielski i to będzie naprawdę prosta sprawa, szczególnie na poziomie podstawowym. Będą zadania ze słuchu, czytanie, a także forma pisemna. Najczęściej jest to e-mail do przyjaciela, w którym musimy opisać ważne dla nas zdarzenie - tłumaczy tegoroczna maturzystka. - Matematyka i polski to był prawdziwy dramat. Angielski na szczęście mnie tak nie przeraża. Akurat tutaj jestem pewny, że zdam - mówi licealista z Gdańska.
Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej angielski jest także najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym. W tym roku wybrało go ponad 57 procent zdających.
Wśród przedmiotów rozszerzonych na drugim miejscu znalazła się geografia. Zdawać ją chce 71,6 tysiąca abiturientów, czyli około 26,6 procenta. Podium zamyka matematyka, gdzie z całkami i wykresami planuje zmierzyć się blisko 61 tysięcy maturzystów.
Jest także kilka przedmiotów, które w całej Polsce będzie pisać naprawdę niewielka grupa uczniów. Język francuski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 906 abiturientów, hiszpański - 913, włoski - 379, język kaszubski - 26 osób, a język łemkowski - 4 osoby.
Zobacz także: Matura 2019: Alarmy bombowe w szkołach na Pomorzu! Co z egzaminami? [AKTUALIZACJA]
Egzaminy maturalne potrwają do 23 maja. Poza częścią pisemną, licealiści będą musieli zdać także egzamin ustny z języka polskiego oraz z języka obcego. Znany jest także termin poprawkowy. Ten Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała na 20 i 21 sierpnia.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA: