Wyjątkowa wystawa

To największa taka kolekcja na świecie. Właśnie wzbogaciła się o kolejne dzieło

W XIX-wiecznym budynku Białego Spichlerza w Słupsku można zwiedzać największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego. Wystawa wzbogaciła się właśnie o kolejny cenny eksponat.

Budynek XIX-wiecznego Białego Spichlerza położonego w kompleksie obiektów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku został zrewitalizowany w 2018 roku. Od 2019 roku można w nim oglądać największą w Polsce i na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”.

Historia kolekcji sięga 1965 roku, gdy muzeum zakupiło 110 pastelowych prac od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora - zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego. W 1973 roku dokupiono m.in. zespół 12 rysunków i 2 portretów pochodzących ze zbiorów rodziny Jana Józefa Głogowskiego, inżyniera i fotografa związanego z Witkacym. Rok później muzeum pozyskało 40 prac od Włodzimierza Nawrockiego - dentysty zaprzyjaźnionego z artystą, któremu ten ostatni w zamian za usługi stomatologiczne rewanżował się portretowaniem krewnych. W 2005 roku kupiono 14 portretów ze spuścizny po filozofie Janie Leszczyńskim. Pozostałe prace nabywane były pojedynczo, od prywatnych oferentów lub za pośrednictwem antykwariatów i galerii. W kolejnych latach muzeum sukcesywnie powiększało swoją kolekcję.

Najnowszym nabytkiem jest portret Zdzisława Czermańskiego wykonany pastelami na papierze. Obraz został zakupiony na aukcji w Domu Aukcyjnym w Sopocie za kwotę 204 tysięcy złotych. To już czwarty obraz zakupiony przez muzeum w tym roku.

Obecnie wystawa składa się z 268 prac, w tym 232 portretów stworzonych przez Witkacego.

Quiz. To najsłynniejsze obrazy na świecie! Czy potrafisz prawidłowo wskazać autora?
Pytanie 1 z 20
Na rozgrzewkę coś bardzo łatwego, czyli najsłynniejszy obraz świata. Kto jest autorem?
MonaLisa
"Magiczny Szczecin" uchwycony w kadrze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki