Trąba wodna widoczna z Trójmiasta i Pucka! [WIDEO]
Trąba powietrzna jest rzadkim zjawiskiem pogodowym, powstającym w wyniku zderzenia się dwóch mas powietrza o znacznie zróżnicowanej temperaturze. W efekcie widzimy pionowy wir. Trąba wodna, jak sama nazwa wskazuje, powstaje nad powierzchnią wody. Jest połączona z chmurą kłębiastą. Często bywa słabsza niż na lądzie. - Przypominamy, że trąby wodne zazwyczaj tworzą się w warunkach spływu chłodnych mas powietrza nad cieplejszy akwen wodny, tworząc w ten sposób odpowiednio duży pionowy gradient temperatury. Sprzyja to powstaniu silnych prądów wstępujących, które przy pojawieniu się czynników wspomagających (np. konwergencja wiatru w rejonie zatoki niskiego ciśnienia) mogą spowodować pojawienie się lejków kondensacyjnych oraz trąb wodnych - tłumaczą Polscy Łowcy Burz na Facebooku.
Poniższe nagranie powstało w niedzielę (25 kwietnia) około godziny 19:15 w rejonie Zatoki Puckiej. Niecodzienne zjawisko było widoczne m.in. z Trójmiasta, Rumi czy Pucka.
Polscy Łowcy Burz dodają, że trąby wodne w kwietniu obserwować można w Europie bardzo rzadko. - Od roku 2000 do dnia dzisiejszego w Europejskiej Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia trąby wodnej w kwietniu - czytamy w opisie opublikowanego materiału wideo.