Wystarczy kilka stopni mrozu, kilka centymetrów śniegu i kilka nocnych godzin spędzonych na dworze, by stała się tragedia. Ledwie nadeszła prawdziwa zima, a w Polsce mamy już jej pierwsze śmiertelne ofiary - także w Trójmieście. Dzisiaj (7.01) w Sopocie przy ul. Reja w jednej z altanek odnaleziono ciało bezdomnego, który umarł prawdopodobnie na skutek wychłodzenia organizmu. Dlatego strażnicy miejscy, policjanci i pracownicy socjalni apelują by w tym szczególnym czasie, mieszkańcy nie przechodzili obojętnie obok osób pozbawionych dachu nad głową. Sprawdźcie jak możecie pomóc bezdomnym!
Znakomita większość trójmiejskich bezdomnych żyje w Gdańsku - jest ich tu blisko 1,2 tys. Bytują najczęściej na Głównym i Starym Mieście, a także we Wrzeszczu, na Przymorzu i w Jelitkowie. Bezdomni zwykle chronią się przed zimnem w pustostanach, wiatach śmietnikowych i w działkowych altanach – Mają też nietypowe kryjówki. Podczas jednego patrolu natknęliśmy się na dwóch mężczyzn, którzy urządzili sobie noclegownię… w podstawie pomnika Obrońców Poczty Polskiej na Starym Mieście – powiedział nam Wojciech Siółkowski ze straży miejskiej w Gdańsku.
Niestety, nawet najbardziej wyszukane i z pozoru bezpiecznie kryjówki nie zastąpią bezdomnemu prawdziwego dachu nad głową. Noc spędzona na mrozie, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się tragicznie. Dlatego, gdy temperatura spada poniżej -15 stopni na ulice wychodzą specjalne patrole streetworkerów i strażników miejskich. Sprawdzają oni miejsca, w których najczęściej bytują bezdomni.
Mieszkańcy także mogą pomóc osobom pozbawionym dachu nad głową, informując o miejscu ich przebywania. Wystarczy jeden telefon do Straży Miejskiej, Policji czy gdańskiego MOPR-u, by uratować czyjeś życie. We wskazane miejsce przyjedzie patrol, który zaproponuje bezdomnemu konkretną pomoc. -W Gdańsku jest 25 placówek oferujących nocleg i wyżywienie dla bezdomnych. Mamy także noclegownię niskoprogową dla osób nietrzeźwych - informuje Robert Klimczak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na bezdomnych, którzy zgodzą się na pobyt w jednej z placówek, czeka łóżko oraz gorący posiłek, a w razie potrzeby specjalistyczna opieka psychologa i pedagoga.
Chcecie pomóc bezdomnym? Poniżej prezentujemy przydatne adresy i kontakty:
Wszelkie informacje o bezdomnych w Gdańsku, należy kierować do Działu ds. Osób Bezdomnych MOPR, przy ul. Wolności 16, tel. 58 522 38 20 ( poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.30), Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112. Osoby bezdomne mogą także zgłaszać się osobiście - do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1, tel. 58 342 13 14.
W Sopocie najlepiej kontaktować się z Sekcją ds. Osób Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dzwoniąc pod nr tel. 59 551 40 54 (w.338). Zgłoszenia przyjmuje także sopocka policja tel 997 oraz straż miejska tel. 986.
W Gdyni koordynacją pomocy osobom bezdomnym zajmuje się Centrum Reintegracji i interwencji Mieszkaniowej MOPS. Osoby zgłaszające się do Centrum mają możliwość otrzymania kompleksowej pomocy m.in.: schronienia, posiłku, zasiłku celowego, porady prawnika. Centrum mieści się przy ul. Zygmunta Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11. Jest czynne w godz. 7.45 - 15.45 od poniedziałku do piątku. Sygnały o miejscach przebywania osób bezdomnych przyjmują również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 58 660 22 03 i 58 660 22 04 - całodobowo) oraz Straż Miejska (tel. 986 - całodobowo) lub nr 112.